Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail Cumhurbaşkanı’na cinsel taciz sorgulaması

  Hürriyet Haber
  24 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 10:34

  Polis, cinsel taciz ve rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav’ı evinde sorguladı. Üç gün önce Katsav’ın resmi ikametgahına yaptığı baskında bilgisayarlara ve belgelere el koyan polis, dün sabah geldiği cumhurbaşkanlığı konutunda saatlerce kaldı.

  İKAMETGAHINA düzenlenen baskının ardından İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, bu kez de hakkındaki cinsel taciz iddiaları yüzünden cumhurbaşkanlığı konutunda sorgulandı.

  Soruşturma, iki eski kadın çalışanın Katsav’ı kendilerini taciz etmekle suçlaması üzerine başlatılmıştı. Kadınlardan biri ayrıca, Katsav’ın mahkumları af karşılığında rüşvet aldığını iddia etmişti. Katsav geçen ay, "cinsel taciz şantajı kurbanı olduğunu" belirterek, başsavcılığı uyarması üzerine savcılık, iddiayla ilgili soruşturma başlatmıştı. Katsav, cumhurbaşkanlığında çalışan eski bir görevlinin kendisini "cinsel tacizde bulunmakla suçlama" tehdidinde bulunarak, şantaj yaptığını adli makamlara bildirmişti. Adının açıklanmasını istemeyen bu eski çalışan, 10 yıl kadar önce Katsav tarafından cinsel tacize uğradığını ve "Katsav’a pas vermemesi" yüzünden işinden ayrılmak zorunda kaldığını söylemişti. Kendisine taciz edildiğini belirten kadınlardan biri yalan makinesi testinden geçtiğini ifade etmişti. Maariv gazetesi, üst düzey bir polis yetkilisine dayandırarak verdiği haberinde soruşturmayı yürütenlerin elinde Katsav’ı resmen suçlamak için yeterli kanıt olduğunu iddia etti.

  Ülkenin 61 yaşındaki ilk muhafazakar cumhurbaşkanı Moşe Katsav ise iddiaları reddediyor, yanlış bir şey yapmadığını vurguluyor. Katsav’ın avukatları, cumhurbaşkanının soruşturmada polisle tam bir işbirliği içinde olduğunu belirtti.

  Parlamento istifaya zorlayabilir

  DokunulmazlIĞI bulunan Katsav’ın parlamento komisyonunda ifade vermesi için 20 vekilinin imzası yeterli. Komisyonda dörtte üç çoğunluk sağlanması halinde konuyla ilgili olarak parlamentoda özel oturum düzenlenebilecek. Katsav’ın istifaya zorlanması için ise 120 milletvekilinden 90’ının onayı gerekiyor. İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon da geçen pazar cinsel taciz suçlamaları yüzünden istifa etmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı