ADANA HABERLERİ

İsrail Büyükelçisi Naeh, Adanalı iş adamlarını fuara davet etti

DHA
06 Haziran 2017 - 13:15Son Güncelleme : 06 Haziran 2017 - 13:15

İsrail Büyükelçisi Naeh, Adanalı iş adamlarını fuara davet etti

DHA

 


İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, Türkiye ile  İsrail arasında öncelikle ticari alandaki potansiyeli harekete geçirmek istediklerini söyledi.
İncelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da, Ticaret Odası'nı ziyaret eden  Büyükelçi Eitan Naeh, iki ülke arasındaki ticaret ve işbirliği olanaklarının artırılabilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.   ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin, özellikle de Adana ile İsrail arasındaki ticaretin artırılması bakımından önemine değindi.
Adana'nın ekonomik potansiyeline ilişkin bilgiler de veren Menevşe, tarım sektörünün bölge ekonomisinin lokomotifi olduğunu, bu kapsamda tarıma dayalı sanayinin ilk sırada yer aldığını, tekstil, kimya sanayi, makine, mobilya ve ayakkabıcılık sektörlerinin de önemli paya sahip olduğunu vurguladı. Menevşe, "Adana'da tarım sektörünün yanında sanayi de büyük gelişmeler göstermiştir. Ayrıca hizmet sektöründe de giderek artan bir grafik çizilmektedir" dedi.
Atila Menevşe, Adana'nın Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birisine sahip olduğunu, ayrıca şehrin muhtelif kesimlerinde çok sayıda küçük sanayi sitelerinin de bulunduğunu anlattı. Menevşe, "Adana coğrafi ve stratejik bakımdan Avrupa ile Ortadoğu arasında bir köprü olarak da değerlendirilebilecek son derecede önemli bir konumda yer almaktadır. Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımına elverişliliğe dolayısıyla bölgemize yatırım ve ticaret için gelecek iş adamlarına önemli avantajlar sunmaktadır" diye konuştu
Adana ile İsrail arasındaki mevcut ticaret potansiyelinin, olması gereken rakamların çok altındaki seviyelerde bulunduğunu vurgulayan Menevşe İsrail'den Adana'ya gelecek yatırımcı ve iş adamlarını desteklemeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
Büyükelçi Eitan Naeh de ziyaretini, Adana ile İsrail arasındaki potansiyel işbirliği imkanlarını ve bunları daha ileri noktalara nasıl taşıyabileceklerini yerinde görmek üzere gerçekleştirdiğini söyledi. İki ülke arasında başta tarım olmak üzere işbirliği yapılacak çok sayıda sektör olduğunu, mevcut potansiyelin değerlendirilmesiyle ticari ilişkilerin kolaylıkla artabileceğine inandığını vurgulayan Naeh, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Türkiye'nin bizim için avantajlarını biliyor ve bunları değerlendiriyoruz. Özellikle Çukurova'nın bereketli topraklarında önemli işbirliklerine imza atabiliriz. Bu kapsamda İsrail'de önümüzdeki Eylül ayında düzenlenecek olan su ürünleri ve su arıtma teknolojileri organizasyonu ve fuar etkinliklerine Adana Ticaret Odası üyelerinin de katılımlarını arzu ediyor ve onlara davette bulunuyoruz Adanalı iş adamlarının bu ziyaretlerinin iki ülke arasındaki ticaretin artmasına katkıda bulunacağı gibi, Türkiye ve İsrail'in karşılıklı çıkarlarına hizmet ederek ulaşılması planlanan hedeflerin çok kolaylıkla yakalanabilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum"
Konuşmaların ardından, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ve Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz tarafından, Büyükelçi Naeh'e, ziyaretinin anısına Adana'nın kültür ve turizm zenginliğini yansıtan bir  plaket takdim edildi.


ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İsrail Büyükelçisi Naeh, Adanalı iş adamlarını fuara davet etti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:38
  • Akşam
   19:37
  • Yatsı
   21:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı