Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail, Bush'un Hamas ve İran'ı eleştirmesinden memnun

  KUDÜS/WASHINGTON (A.A)
  01.02.2006 - 12:05 | Son Güncelleme: 01.02.2006 - 12:05

  İsrail, ABD Başkanı George Bush'un dünkü yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında, Filistin seçimlerinin galibi Hamas ve İran'ın nükleer dosyası hakkındaki sözlerinden duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

  İsrail Başbakanlık makamından, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Bush'un, Hamas'ın terörizmden vazgeçmemesi, İsrail'i tanımaması ve geçmişte yapılan anlaşmalara uymaması halinde bu hareket ile her türlü teması reddetmesine sadece memnun olabiliriz” diye konuştu. Bush'un istediklerinden taviz vermediğini kanıtladığını söyleyen yetkili, ABD'nin İran'ın nükleer programına karşı uluslararası kampanyayı sürdürmeye kararlı olmasından da memnuniyet duyduklarını söyledi.

  İsrailli yetkili, “İsrail, açıkça bizi yıkmak istediğini söyleyen İran'ın nükleer silaha sahip olmasını istemez. Çok geç olmadan bu rejim, BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırımlarıyla durdurulmalıdır” ifadesini kullandı.
  Bush, dünkü konuşmasında, Hamas'tan “İsrail'i tanımasını, silahsızlanmasını, terörizmi reddetmesini ve nihai barış için çalışmasını” istemiş, İsrail'in var olma hakkını tanımadığı sürece Hamas'ın dahil olacağı bir Filistin hükümetini destelemeyeceğini açıklamıştı.

  İran'ın nükleer programı konusuna da değinen Bush, bu ülkenin küçük bir dindar elit grubun elinde baskı rejiminin esiri olduğunu ifade etmiş, İran'daki rejimin Filistin ve Lübnan'daki teröristleri desteklediğini öne sürerek, buna son verilmesi gerektiğini söylemişti.

  Dünyanın, İran rejiminin nükleer silah elde etmesine izin vermemesi gerektiğini belirten Bush, “Amerika bu tehditlere karşılık vermek için dünyayı bir araya getirmeyi sürdürecek” demişti.

  DEMOKRATLAR

  Amerikan muhalefetini temsil eden Demokrat Partililer ise Bush'un dünkü konuşmasında inandırıcı olmadığı yorumunda bulundu. Demokrat Senatör Harry Reid, “Başkan, Amerika'yı daha emin bir yer haline getirmekten, birliklerimizi saygıyla selamlarken, enerji bağımsızlığını sağlamaktan ya da sağlık sigortasının kapsamını daha beğenilir bir hale getirmekten söz ederken inandırıcı değil” dedi.

  Demokrat Parti Başkanı Howard Dean de Bush'un, başta enerji sektörünün bağımsızlığı konusuyla ilgili olmak üzere konuşmasını inandırıcı bulmadığını belirterek, “Bush, birliklerimizin cesareti ve kahramanlığını selamladığı sözlerini, askerleri korumak için gerçek bir eylem ve Irak'ta gerçek bir başarı planıyla birlikte söylemiş olsaydı çok daha samimi olurdu” ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı