Gündem Haberleri

  İsrail birlikleri Litani Nehri'ne ulaştı

  A.A.
  13.08.2006 - 22:05 | Son Güncelleme:

  İsrail ordusunun, İsrail-Lübnan sınırından yaklaşık 30 kilometre kadar içerideki Litani Nehri'ne kadar ulaştığı bildirildi.

  İsrail'in Arutz Şeva Ajansına bilgi veren üst düzey bir ordu yetkilisi, “Siyasi yetkililer, çekilme kararını verinceye dek, bu noktadan, her zaman, herhangi bir noktaya erişebilecek durumdayız” dedi.
  İsrail hükümeti, bugün yaptığı bakanlar kurulu toplantısında, BM Güvenlik Konseyinin ateşkesle ilgili karar tasarısını onaylamasından bir gün önce, daha önce onaylanan karar çerçevesinde ordu birliklerine Lübnan'daki Litani Nehri'ne kadar olan bölge hedef olarak gösterilmiş ve sınıra yığılan binlerce asker, 1973'ten bu yana en büyük kara operasyonu için harekete geçmişti.
  Litani Nehri, Lübnan'ın en önemli nehri ve Bekaa ili sınırlarından doğarak, ülke boyunca uzanarak ilerliyor ve İsrail ile sınıra paralel bir görünümle Sur şehrinin kuzeyinden Akdeniz'e dökülüyor.
  Öte yandan, İsrail uçakları, Lübnan üzerinde İsrail birliklerince savaşta öldürülen Hizbullah militanlarının isimlerini içeren bildiriler attı. Bildirilerde, Hizbullah militanlarından 180'inin isminin yazılı olduğu belirtildi.
  İsrail ordusu, bugüne dek 530 Hizbullah militanının öldürüldüğünü savunuyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı