Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail askerine çay servisi kızdırdı

  CNNTÜRK
  18.08.2006 - 14:49 | Son Güncelleme: 18.08.2006 - 19:03

  İsrail askerleri tarafından Lübnan'ın güneyindeki Mercayun kasabasının ele geçirilmesi sırasında çekilen ve Lübnan askerlerini İsrail askerlerine çay servisi yaparken gösteren görüntüler Lübnanlı yetkilileri kızdırdı.

  İlk olarak İsrail'in 'Channel 2' televizyonunda yayınlanan, ardından Hizbullah'ın El Manar televizyonu tarafından ele geçirilen görüntülerde Lübnanlı askerler, ağustos ayı başında garnizonun kontrolünü almaya gelen İsrail askerlerini çay ikram ederek karşılıyor.
   
  Görüntülerde ayrıca, Mercayun kasabasındaki garnizona gelen iki İsrail tankı beyaz bayraklarla karşılanıyor.

  Görüntülerin ortaya çıkmasıyla beraber Lübnan İçişleri Bakanlığı, Mercayun Garnizonu kumandanı General Adnan Daoud'un tutuklanmasını emretti.
   
  Lübnan ayrıca, vatandaşlarının İsraillilerle kuracağı her türlü irtibatı da yasakladı.
   
  Videonun bir bölümünde CNN International muhabiri Octavia Nasr tarafından tercüme edilen, General Daoud ve İsrailli bir askerin konuşması geçiyor:
   
  Daoud: Olanları yetkililere bildirmemiz gerekmiyor mu?
   
  İsrailli asker: Dilediğine söyle!
   
  Daoud: Olanları rapor etmemiz gerekiyor.
   
  İsrailli asker: Biz ABD Başkanı Bush'a rapor ettik. Siz de istediğinize rapor edebilirsiniz.
   
  Daoud: Biz de Bush'a rapor etmeliyiz.
   
  CNN muhabiri Nasr, görüntülerin 'Lübnan ordusunun Hizbullah militanları ve İsrail'le yaşanan çatışmalarda izlediği pasif politikayı yansıttığı'nı belirtti.
   
  Ancak görüntülerin bir kısmının silinmiş ya da eklenmiş olabileceği de gözönünde bulunduruluyor.
   
  Mercayun kasabasının İsrail tarafından ele geçirilişiyle ilgili de çelişkili haberler geliyor. Lübnan istihbarat birimi, İsrail askerlerinin kasabaya girişte herhangi bir direnişle karşılaşmadığını belirtirken, El Cezire gibi bazı Arap televizyonları, Hizbullah'a dayanarak verdikleri haberlerde şiddetli çatışmalar yaşandığını duyurdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı