Dünya Haberleri

  İsrail askeri, peçesini açmayan genç kızı vurdu

  Hürriyet Haber
  23.09.2015 - 23:49 | Son Güncelleme:

  İsrail askerlerinin önceki gün yakın mesafeden açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden 18 yaşındaki Filistinli üniversite öğrencisi Hedil el-Heşlemun’un görüntüleri dünyayı şoke etti. İsrail ordusu, 15 el ateş açılan genç kızın askeri bıçaklama girişiminde bulunduğunu öne sürdü. Görgü tanıklarına göre ise Hedil, çantasını kontrol için açmaya hazırlanırken vuruldu.

  OLAY, önceki sabah yerel saatle 08.30 sularında Batı Şeria’da El Halil (Hebron) kentindeki Şüheda Caddesi girişinde bulunan İsrail ordusunun askeri kontrol noktasında meydana geldi. İsrail askerlerinin yakın mesafeden önce bacaklarından sonra göğsünden ateş ettiği belirtilen 18 yaşındaki Hedil el-Heşlemun isimli üniversitesi öğrencisi, akşam saatlerinde ağır yaralı olarak kaldırıldığı Kudüs’teki hastanede hayatını kaybetti.

  15 el ateş açtılar

  Filistin medyasında yer alan habere göre okula giderken kontrol noktasında İsrail askeri ile karşılaşan 18 yaşındaki Hedil, “çantasında ne olduğunu göstermediği ve peçesini açmayı reddettiği için” 10 kurşunla vuruldu. İsrail askerlerinin, Hedil’i yaklaşık yarım saat boyunca sokak ortasında kanlar içinde bıraktıkları ve sağlık ekiplerinin müdahalede bulunmasına izin vermediği iddia edildi. Youth Against Settlements (Yahudi Yerleşimlerine Karşı Gençler) isimli grubun yayınladığı bir videoda İsrail askerleri genç kızın cansız bedenini çitin altından sürükleyerek çıkarırken görülüyor. Gruptan Issa Amer isimli bir aktivist, International Business Times sitesine yaptığı açıklamada, fotoğrafların genç kızın askerlere saldırmadığının kanıtı olduğunu söylerken “Kız her gün kontrol noktasından geçiyor. İsrail askerleri çantasını açmak için bağırdı, ancak genç kız (İbranice) anlamadı. İsrail askerleri bu kez bıçağı olduğunu söylediler. Önce bacağından sonra göğsünden 15 el ateş ederek vurdular” dedi.

  Çantasını açıyordu

  New York Times gazetesine konuşan Fawaz Abu Aisheh isimli bir tanık ise kızın çantasının içindekileri gösterdiği sırada vurulduğunu söyleyerek “Bir asker ayağından vurduğunda buz kesildi, şoka girdi. “İbranice anlamıyor” diye bağırdım. Bıçağı olsa bile askere ulaşmak için bir metrelik bir bariyerin üzerinden atlaması gerekirdi. Olay yerinde ağır silahlı yediden fazla asker vardı” dedi. 18 yaşındaki Hedil’in doktor olduğu belirtilen babası Salah el-Heşlemun ise Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “İsrail askerleri kızımı soğukkanlılıkla öldürdü. Vahşice ve kasıtlı olarak öldürdüler. Hedil’i durdurma imkanları vardı, ama bunu yapmadılar ve kayıtsızca öldürdüler. Şimdiden kızımı özlüyoruz” dedi. Yine El Halil’de bir patlayıcının erken infilak etmesi üzerine bir Filistinli öldü. NYT, “Yahudi ve Müslüman bayramları yaklaşırken, Batı Şeria’da iki kişi öldürüldü” başlığını attı. Kurban Bayramı yanı sıra bugün Yahudilerin de Yom Kippur (Kefaret) bayramı başladı. Önceki gün de iki İsrailli bıçaklanarak öldürülmüştü.

  İsrail ordusu: Bıçaklı saldırı girişiminde bulundu

  İsrail ordusu ise dün sabah yaptığı açıklamada Filistinli kızın İsrail askerini bıçaklama girişiminde bulunması üzerine ateş açıldığını iddia ederken “Filistinli kontrol noktasında İsrail askerini bıçaklı saldırı girişiminde bulunurken yaşanan saldırı engellendi. İsrail güçleri karşılık verip saldırgana doğru ateş etti ve bir kişi vuruldu” denildi. Askerin ismi açıklanmadı. Olayda İsrail askeri yaralanmadı. İsrail ordusunun yaptığı ön soruşturma raporuna göre ise Filistin genç kız kontrol noktasından geçerken metal dedektör alarm verdi, durması yönündeki çağrıya uymadığı için uyarı ateş edildi. Daha sonra askerlerin iddiasına göre Filistinli genç kız bıçak çıkarmaya çalışınca önce bacaklarından vuruldu. Bıçağı bırakmayınca ikinci kez ateş edildi. Aynı gün yine El-Halil kentinde yaşanan bir başka olayda da 21 yaşındaki İslami Cihad üyesi Abdulhalim Mahmud el-Teleheme olduğu belirtilen Filistinli bir genç yine İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi. İsrail ordusundan yapılan yazıı açıklamada ise Teleheme’nin İsrail askerlerine atmak istediği bombanın elinde patlaması sonucu hayatını kaybettiği savunuldu.

  Davutoğlu: Tesettürü yüzünden öldürüldü

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, İsrail askerlerince öldürülen Hedil el-Heşlemun’un tesettür elbisesini çıkarmayı reddedince öldürüldüğünü söyledi. Davutoğlu, Konya’daki AK Parti bayramlaşmasında şunları söyledi:“Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da yaşananlara karşı sessiz ve kayıtsız kalmak sadece bu ilk kıblenin bilincine sahip olmamak değil, aynı zamanda insanlık bilincine de sahip olmamak demektir. Mescid-i Aksa’da bu olaylar yaşanırken sesini bütün zorluklara rağmen en yüksek gür seda olarak yükselten tek ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti oldu. İşte onun için bugün hepimizin bu kritik süreçte üzerimizde olan sorumluluk duygularını pekiştirmek adına dikkatlerinizi Filistin’e çekmek istiyorum. El Halil şehrinde bugün Hudeyl adında genç bir kızımız, 18 yaşında, hain ve işgalci İsrail askeri karşısında üzerindeki tesettür elbisesini çıkarması istenmesi ve buna karşı direnmesi nedeniyle vurularak, şehit edildi. Tesettürlü herhangi birisi sanki potansiyel bir intihar bombacısı görüldüğü için şehit edilen bu kardeşimizi rahmetle anıyoruz.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı