Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İsrail Arafat'ı sürgüne göndermeyecek

  Hürriyet Haber
  05.10.2003 - 12:08 | Son Güncelleme:

  İsrailli bir yetkili, dün Hayfa'da düzenlenen intihar saldırısının ardından, "Filistin lideri Yaser Arafat'ı şu an için sürgüne göndermek niyetinde olmadıklarını" söyledi.

  Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada,"İsrail güvenlik kabinesinin 11 Eylül'de aldığı Arafat'ın sürgüne gönderilmesi yönündeki ilke kararını uyacağız. Zamanı geldiğinde sürgüne gönderilecek. Onun için geri sayım başladı" dedi.

  İsrail güvenlik kabinesi, geçen ay düzenlenen iki intihar saldırısında 15 kişinin ölmesinin ardından, barışa engel olarak gördüğü Arafat'tan kurtulma yolunda ilke kararı almıştı.

  BARIŞ GÖNÜLLÜLERİ ARAFAT'IN KARARGAHINDA  
     
  Bu arada aralarında İsrailliler de bulunan 30kadar barış gönüllüsü, Hayfa'da dün düzenlenen intihar saldırısına İsrail'in karşılık vermesi halinde ''canlı kalkan'' olmak için, Filistin lideri Yaser Arafat'ın Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki karargahına girdi.
    
  İsrail Barış Bloğu hareketine mensup eski İsrailli milletvekili Uri Avineri, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, ''İsrail askerleri müdahale ederlerse canlı kalkan olmak için silahsız olarak buradayız''dedi. Avineri, ''Arafat'ı öldürmek, İsrail, tüm bölge ve dünya için felaket olur'' diye konuştu.
    
  Arafat'ın karargahında, Uluslararası Dayanışma Hareketi'nden de 20 kadar barış gönüllüsü bulunuyor. Barış gönüllüleri, Yahudilerin en önemli kutsal bayramı Yom Kippur'un yarın kutlanmasının ardından salı günü karargahtan ayrılmayı planlıyor.
    
  Arafat'ın danışmanı Nebil Ebu Rudeyna da ''Burada İsrail tankları yerine İsrailli dostları görmek bizi güçlendiriyor'' dedi.
    
  Rudeyna, ''İsrail Başbakanı Ariel Şaron, tek bir çözüm bulunduğunu ve bunun duvar olmadan, cinayet olmadan, topraklarımıza girilmeden oturup barışı görüşmek olduğunu anlamalı. Yol haritasına bağlıyız ve görüşmeye hazırız'' diye konuştu.
    
  İsrail güvenlik kabinesi, geçen ay düzenlenen iki intihar saldırısında 15 kişinin ölmesinin ardından, barışa engel olarak gördüğü Arafat'tan kurtulma yolunda ilke kararı almıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı