İsrail, ABD'ye köprü olacak

Hürriyet Haber
20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türk ürünlerinin ABD pazarına İsrail aracılığı girmesi için yeni bir işbirliği anlaşmasının hazırlıklarının sürdüğünü açıkladı. Önceki akşam Genç Yönetici ve İşadamları Derneği'nin (GYİAD) konuğu olan Cem, ‘‘Türkiye ile İsrail arasında başka bir ülkeye karşı bir paket oluşturulması söz konusu değildir. Fakat, İsrail-ABD ile ekonomik ilişkilere önem veriyoruz’’ diye konuştu.

Türkiye ile İsrail arasında serbest ticaret anlaşmasının bulunduğunu ancak ABD ile ekonomik ilişkilerin istenen seviyede olmadığını belirten İsmail Cem, şu bilgiyi verdi: ‘‘Türkiye ile İsrail arasında serbest ticaret anlaşması var. Türk ürünleri ABD pazarına giremiyor. Geçen yıl hatırlanacağı gibi Türk ürünlerinin ABD pazarına girişinde sıkıntı yaşanmıştı. Bunun için ABD'ye siyasi olarak sorunun çözümü için başvurmuştuk. İsrail aracılığı ile Türk ürünleri ABD pazarına girebilir mi diye düşündük. Bu konuyu son İsrail gezisinde gündeme getirdik, olumlu karşıladılar. O zaman serbest ticaret anlaşmasına benzer bir anlaşma için hazırlık yapmaya başladılar. Son gelen bilgiler de bu çerçeve anlaşmasının ileri bir noktaya geldiği yönünde.’’

Bakan Cem, AB ve Suriye ile ilişkiler konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı:

Avrupalı olmak çabasına artık kompleksiz yaklaşmak gerek. Türkiye 700 yıldır Avrupalı'dır, bunu tescil ettirmeye gerek yok. Türkiye 700 yüzyıldan beri tarihiyle, kültürüyle, coğrafyası ile Avrupa'nın bir parçası. Türkiye'de kişi başına GSMH 2010 yılında 25 bin 30 bin dolar olacak. Milli Gelirimiz 400 milyar dolara yaklaşmış. Türkiye elbette bu özellikleri ile AB'ye üyeliği hedeflemektedir.

Suriye ile sorunlar kangren halini alıyor. Biz küçük de olsa önemli adımlar attık. Fakat, arzu edilen gelişme sağlanamadı. Dış politikada sorunların çözümü için iki yol var. Diplomasi ve güç kullanma. Tercihimiz diplomasi. Fakat, Suriye ile sorunların giderek diplomasi ile çözüleceğin ilişkin inanç giderek azalıyor. Nitekim bu Kara Kuvvetleri Komutanı Atilla Ateş tarafından da dile getirildi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı