Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail 900 Filistinliyi salıveriyor

  Hürriyet Haber
  03.02.2005 - 16:24 | Son Güncelleme: 03.02.2005 - 16:24

  İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un başkanlık ettiği güvenlik kabinesinin, Batı Şeria'dan asker çekilmesini ve cezaevlerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını içeren bir planı onayladığı bildirildi.

  Reuters ajansı, İsrail'in Filistinlilere ait 5 kentin etrafındaki mevzilerinden çekilmeyi tamamlayacağını ve 900 Filistinli tutukluyu salıvereceğini duyurdu.

  AP ajansı da, 10 bakanın yer aldığı 4 saatlik toplantıda yeni tedbirlerin onaylandığını duyurdu. Haberde, 500 Filistinli tutuklunun İsrail-Filistin zirvesinin ardından hemen, diğer 400 tutuklunun ise 3 ay içinde serbest bırakılacağı belirtildi.

  Ajansın adını açıklamadığı yetkiliye dayandırdığı haberde, İsrail'in Batı Şeria'daki 5 kentten çekileceği, bu kentlerden ilk olarak Eriha'daki askerlerlerin önümüzdeki günlerde ayrılacağı kaydedildi.

  İsrail ile Filistin arasında şiddet olaylarını azaltmayı amaçlayan yeni bir zirve, 8 Şubat'ta Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in ev sahipliğinde Şarm El Şeyh'de yapılacak. Zirveye Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yanı sıra Ürdün Kralı Abdullah da katılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı