Gündem Haberleri

  İşporta malları gözaltında

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, belediyenin ambarlarında bulunan işporta mallarının, düzenlenecek bir kermesle satılacağını ve elde edilen gelirin sokak çocuklarına verileceğini açıkladı. Belediye ambarlarını tepeleme dolduran eşyaları gün ışığına çıkaran Sarıgül, sahipleri tarafından alınmayan malların bir kısmının da gecekondu bölgelerindeki okullara verileceğini belirtti.

  Belediye depolarına terkedilmiş bu eşyaların ilginç bir serüveni var:

  Özellikle kentin işlek caddelerinde hemen hergün yaşanan bir görüntüdür... İşportacı kaçar, belediye zabıtaları kovalar. Kaçan kurtulur ama yakalananın elindeki mala zabıtalar el koyar. Peki bu mallara ne olur? Yasaya göre bu işportadan toplanan malların akıbetini belirleme yetkisi belediyelere verilmiş. Örneğin: İşportacıların en yoğun faaliyet alanı olan Eminönü Belediyesi, el koyduğu malları sahiplerine iade etmiyor. Bazı belediyeler ise, toplanan eşyaları belirli bir süre gözaltında tutup sonra iade ediyor. Gözaltı süresi, bazı belediyelerde bir haftaya, bazılarında bir aya kadar çıkabiliyor. Bu süre sonunda, daha önce zabıta tarafından tutanakla tespit edilen eşyalar sahiplerine geri veriliyor. Ama cezasını ödemek kaydıyla.

  Dernekle işbirliği

  İade süresi dolan eşyaların büyük bir bölümünü işportacılar geri almaya gelmiyor. Bunun iki nedeni var: Birincisi yakalanan malların büyük bir bölümü kaçak. İşportacılar, mali polisin devreye girmesinden korktukları için belediyenin semtine bile varmaya korkuyor. İkinci neden ise, bazen kesilen cezanın malın değerinden yüksek olması. İşportacılık bir mesleğe dönüştüğü için, meslek erbabı zabıtayla yüz göz olmak istemiyor. Malları almaya gelen işportacı, çok kısa bir zaman sonra karşı karşıya geleceği kesin olan zabıta memurları nezdinde ‘‘yüzünü eskitmiş’’ olacağı için ambara uğramıyor.

  Şişli, işportacılar için oldukça cazip bir iş merkezi. Bu yüzden belediyenin ambarı hıncı hınç dolu. Deponun envanteri bir hayli ilginç: Bandrolsüz CD'ler, kaçak teyp ve radyolar, peluş oyuncaklar, havlu, triko, masa örtüsü ve iç çamaşırları, saksı çiçekleri (ki bunlar solmasın diye her gün muntazam sulanıyor), ünlü markaların taklidi kaçak saatler .

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı