Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Isparta'da şap karantinası

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  07.05.2010 - 16:45 | Son Güncelleme: 07.05.2010 - 16:45

  ÇEVRE illerden gelen hayvanlarda şap hastalığına rastlanması üzerine Isparta'da karantina tedbirleri alındı. Bu kapsamda Canlı Hayvan Pazarı da kapatıldı.

  Kente çevre illerden gelen hayvanlarda şap hastamlığı görülmesi üzerine Isparta Tarım İl Müdürlüğü, karantina tedbirlerine başvurdu. Bu tedbirler çerçevesinde aşılama çalışmaları başlatılırken, Canlı Hayvan Pazarı da kapatıldı. Geçen 29 Nisan'da çevre illerden getirilen hayvanlarda şap hastalığı görüldüğü için önlem aldıklarını belirten Tarım İl Müdürü Sıddık İpek, şunları söyledi:

  “Karantina tedbirleri kapsamında çift tırnaklı hayvanların (sığır, koyun, keçi) nakilleri durdurulmuş, ancak kesime gidecek hayvanların özel kapalı araçlarla sevklerine izin verilmektedir. Hastalık çıkan işletmelerde tüm idari ve fenni tedbirler alınarak, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince günlük kontrolü ve dezenfeksiyon çalışmaları yapılmaktadır. Yine Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince hafta sonu tatili olmasına rağmen mesai yapılmış, yoğun bir aşılama çalışması ile çevre köy ve mahalle aşılama çalışmaları tamamlanmıştır.”
  Sıddık İpek, Burdur ilinde de şap hastalığı çıkması canlı hayvan pazarının kapatıldığını belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı