ISPARTA HABERLERİ

Isparta’da Yangınların Yüzde 17’si Baca Kaynaklı

IHA
29.09.2015 - 15:05Son Güncelleme : 29.09.2015 - 15:06

ISPARTA BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRÜ HALİL AÇAR, KIŞ AYLARINDA SACA YANGINLARININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN BACALARIN TEMİZLENMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

IHA

Isparta Belediyesi İtfaiye Müdürü Halil Açar, vatandaşların kış öncesi bacalarda biriken kurumları temizlettirmesi gerektiğini belirterek, " Baca yangınları en çok kış aylarında meydana geliyor.Kentte oluşan yangınların yüzde 17’si bacalardan kaynaklanmaktadır” dedi.
Kış mevsimi başlamadan soba ve kalorifer bacalarının temizliğinin yapılmasının can ve mal emniyeti bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çeken İtfaiye Müdürü Halil Açar, “Temizlenmeyen soba bacaları zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep oluyor. Tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları ölümlere, kurum tutuşması ise yangınlara neden oluyor. Bu nedenle her yıl onlarca vatandaşımız hayatını kaybediyor. Ayrıca çıkan yangınlarda da ciddi maddi zarar meydana gelmektedir. Sonbaharda veya kış sonrası ilkbaharda gündeme gelen teknik konulardan biri olan baca temizliği, soba zehirlenmelerinin de önüne geçiyor. Kirli bir baca, yakıtın doğru yanmasını engellerken, oluşan partiküller de bacalarda ciddi tıkanıklara sebebiyet veriyor. Temiz bir bacanın, yakıtın daha kaliteli yanmasıyla tasarruf sağladığı ve çevre kirliliğini de önlediği ortadadır" dedi.
Açar baca temizliği ile ilgili şu uyarılarda bulundu: “Baca yangınları en çok kış aylarında meydana geliyor.Isparta’da oluşan yangınların yüzde 17’si bacalardan kaynaklanmaktadır. Baca çıkışları aşırı rüzgarlara karşı tedbir için, en az çatı seviyesinden 100 santimetreden yüksek olmalı. Baca temizliğinde bacaları yakarak temizlemeye teşebbüs edilmemeli. Yılda 2 kez bacalar temizlettirilmeli. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumun baca yangınlarına neden olduğu unutulmamalı. Tıkalı ve iyi çekmeyen bacaları kullanarak can güvenliği tehlikeye atılmamalı. Bacalarda oluşan çatlaklara karşı önceden önlem alınmalıdır. Kaliteli yakıt kullanılmasına özen gösterilmeli. Baca yangınlarının çatı yangınlarına sebebiyet vereceği unutulmamalı. Bacanızda sorun çıktığında İtfaiye 112 aranmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Isparta’da Yangınların Yüzde 17’si Baca Kaynaklı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Eylül 2015 tarihinde saat 15 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Isparta’da Yangınların Yüzde 17’si Baca Kaynaklı haberi güncellenecektir.

  ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   13:01
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:04
  • Yatsı
   20:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı