Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Isparta Belediye Başkanı ‘gazeteci dövdü’ iddiası

  Hasan ÖZBEK- Mehmet ÇINAR/ISPARTA, (DHA)
  09 Şubat 2006 - 15:34Son Güncelleme : 09 Şubat 2006 - 15:51

  Isparta Belediye Başkanı AKP'li Hasan Balaman'ın, makamına çağırdığı CHA muhabiri 26 yaşındaki Mustafa Altıntaş'ı 2 adamıyla birlikte dövdüğü öne sürüldü.

  Isparta Belediye Meclisi Başkan Vekili AKP'li Seyfettin Kalem ile meclisin AKP'li üyeleri Abdullah Yiğitbaşı, Ömer Parlak ve Bayram Türker, 6 Şubat'ta yapılan belediye meclis toplantısında, kendileri gibi aynı partili olan Belediye Başkanı Hasan Balaman'a verilen bazı yetkilerin geri alınması için önerge verdi.

  Isparta Bims Blok A.Ş (ISBAŞ), Isparta Temizlik Hizmetleri Limited Şirketi (ISTEM) ve Belediye Yapı A.Ş. (BELMAŞ) adlı belediyeye ait şirketlerinin yönetim yetkisinin Balaman'dan alınarak yeniden belediye meclisine devredilmesini ve bu şirketlerin hesaplarının incelenmesini kapsayan önerge, meclisin MHP'li 11 üyesinin de desteğini de alarak oy çokluğuyla kabul edildi. Yerel basında geniş yankı bulan haber Zaman Gazetesi, ‘haber.com’ adresli internet sitesinde ve Kanal 7 televizyonunda da yayınlandı. Başkan Balaman, bugün saat 11.00'de Cihan Haber Ajansı (CHA) muhabiri Mustafa Altıntaş, Zaman Gazetesi Temsilcisi Arif Bayram Taş ve yerel İlke Gazetesi'nin sahibi Veli Akın'ı makamına çağırdı.

  Saldırıya uğradığını ve dayak yediğini öne süren gazeteci Mustafa Altıntaş, “Odada bekliyorduk. Belediye Başkanı Hasan Balaman elinde Zaman Gazetesi'nde yayınlanan haberin fotokopileriyle içeri girdi. ‘Bunlar ne?' diye bağırıp fotokopileri yüzüme fırlattı. Elinin tersiyle suratıma vurdu. O sırada arka odadan daha önce birkaç kez başkanın yanında gördüğüm 2 adam çıktı. Bana tekme- tokat vurmaya başladılar” dedi.

  Belediye binasından çıktıktan sonra arkadaşları tarafından Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne götürülen Mustafa Altıntaş tedavi edildi. Yüzünde dayak izi olan gazeteci, kendilerini döven başkanın adamlarını nerede görse tanıyacağını söyledi.

  Belediye Başkanı Hasan Balaman, gazetelerde hakkında yalanlar yazıldığını öne sürerek, “Belgesi varsa bu memleketin adli mercileri var, oraya sunsunlar” dedi. Balaman, 2 gazetecinin dövülmesi olayıyla ilgili olarak, “Bilmiyorum” demekle yetindi.

  BİLGİN İSTİFAYA DAVET ETTİ

  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Nazmi Bilgin, Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman'ı istifaya davet etti. Yazılı açıklama yapan Bilgin, başkanının açıklama yapmak için çağırdığı gazetecileri dövmesini basın özgürlüğüne vurulan darbe olarak nitelendirdiğini kaydederek, “Olayı şiddetle kınıyorum. Gazeteci arkadaşlarımızı döven Hasan Balaman'ı istifaya çağırıyorum” dedi.

  Isparta Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise basına karşı saldırgan tavırlar sergileyen Belediye Başkanı Balaman'ın, Zaman Gazetesi temsilcilerini makamına çağırtarak, makamına yakışmayacak saldırıda bulunduğu belirtilirken, şöyle denildi:

  “Sayın Başkan, hakkında yayınlanan ve gerçekliği konusunda hiçbir şüphe olmayan bir haber ile ilgili gazetecileri korumalarına dövdürttüğü gibi kendisi de yumruk atma cüretini göstermiştir. Daha öncede bazı yerel gazetelere yönelik yok etme ve iftira kampanyaları başlatan Sayın Balaman, bu da yetmiyormuş gibi telefonla tehditler savurma cesaretini göstermiştir. Her defasında ‘gazeteciler benim fahri danışmanım’ gibi süslü kelimeleri ağzına alarak mangalda kül bırakmayan Sayın Başkan, biz gazetecilere karşı zihninin altındaki bakış açısını ortaya koymuştur. Sayın Başkana; oturduğu makamın gelip geçici olduğu gerçeğini hatırlatır, kendisine gelmesini tavsiye ederiz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı