« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İspanyollara göre bu karar sürpriz ama akıllıca

İspanyol basını, 2010 Dünya Kupası için açıklanan İspanya Milli Takımı'nın 23 kişilik kadrosuna Daniel Güiza'nın alınmamasını “sürpriz ama akıllıca” olarak yorumladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İspanya'nın 2008'de kazandığı Avrupa Şampiyonası'nın kadrosunda yer alan ve Milli Takım'ın bu zamana kadar oynadığı tüm maçlarda kadroya çağrılan Güiza, Dünya Kupası'na gidemeyecek. İspanya Milli Takım Teknik Direktörü Vicente Del Bosque, forvette Fernando Torres ve David Villa'nın yerine Fernando Llorente ve Pedro'yu tercih ederken, Güiza'yı ve Negredo'yu kadro dışında tuttu. İspanyol basınında yer alan yorumlarda, Güiza'nın milli takıma değişiklik katan, son dakikalarda oyuna girerek ritmi hızlandıran ve takım arkadaşlarıyla çok iyi diyaloğu olan bir yapısı olduğuna dikkat çekilerek, İspanyol futbolcunun her zaman milli takımı düşünerek, Fenerbahçe'de kendini göstermeye çalıştığı belirtildi.

Del Bosque'nin zaman zaman kadro dışında bıraktığı Llorente'nin yerine Güiza'yı tercih etmesi gerektiği şeklinde yorumlar da yapılırken, Barcelona'da çok iyi bir sezon geçiren Pedro'nun, Dünya Kupası'na götürülmesi "haklı bir karar" olarak değerlendirildi.

Bu arada Del Bosque'nin en büyük sürprizlerden birini, ilk defa milli takım kadrosuna çağırdığı kaleci Victor Valdes'i, 23 kişilik kadroya almakla yaptığı belirtildi. Valdes'in bu sezon Barcelona ile çok iyi maçlar çıkardığı ve İspanya'nın en iyi kalecilerinden biri olduğunu gösterdiği vurgulansa da Katalan kalecinin milli takımda şimdiye kadar hiç olmamış bir rekabeti başlatacağı kaydedildi. Del Bosque'nin, Valdes'i almakla İker Casillas'a, “Sen en iyisisin ama yerin garanti değil” mesajı verdiği savunuldu.

Öte yandan, 23 kişilik listeyi açıkladıktan sonra basının sorularını yanıtlayan Del Bosque, “İyi bir sezon geçirenler, daha kötü bir sezon geçirenlerin yerini alacaklar ve takımımızı güçlendirip, herhangi bir olasılıkta boşluğu dolduracaklar. Kalbimiz yardım etse de kafamızla düşünüyoruz. Dünya Kupası'na gidemeyecekler için kötü bir dönem olacağını biliyorum” dedi.

İspanyol teknik adam, “Bazı futbolcuları kadro dışında bırakmak bizim için zor oldu ama geleceğe yoğunlaşmak için buradayız” diyerek, 2008 Avrupa Kupası'na oranla 8, Konfederasyon Kupası'na oranla da 4 değişiklik yaptıklarını söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz