Dünya Haberleri

  İspanyol polisinden Baybaşin çetesine darbe

  Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
  10.08.2006 - 14:58 | Son Güncelleme:

  İspanya’nın Alicante kentinde bir gemiye baskın düzenleyen İspanyol polisinin piyasaya sürülmek üzere 22 kilo saf eroin ele geçirdiği bildirildi. Operasyonda Türk vatandaşı olduğu belirtilen 4 kişi de tutuklandı.

  İspanyol polisinden yapılan açıklamada, tutuklanan kişilerin uluslararası eroin kaçakçısı Abdullah Baybaşin’in adamları olduğu belirtildi. Açıklamada, salı günü ’Yaşar Kaptan II’ adlı Türk bayraklı bir geminin İspanyol karasularına girdiği ve Valencia kentinde bir limana yanaşacaği ihbarı alındığı duyuruldu. Bu ihbar üzerine harekete geçen polis Türk gemisini takibe aldı.

  Geminin Valencia değil de Alicante kentine gitmesi üzerine beklemeye başlayan polis geminin limana yanaşması üzerine bölgeyi kordon altına aldı.

  Ardından gemiden paketlerle çıkan iki kişinin limanda kendilerini bir araç içinde bekleyen iki kişiye eroini teslim ederken baskın düzenlendi. Baskında tutuklanan kişilerin 4’nünde Türk vatandaşı olduğu ve Baybaşin adına çalıştığı ifade edildi. Operasyonların henüz tamamlanmadığını açıklayan polis önümüzdeki günlerde yeni tutuklamaların olabileceğini duyurdu.

  İngiltere’de şubat ayında uyuşturucu ticareti ve tehditle haraç toplamak gibi suçlardan yargılanan Abdullah Baybaşin 22 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı. Abdullah Baybaşin’in ağabeyi Hüseyin Baybaşin ise benzer suçlamalarla Hollanda’da mahkemeye çıkarılmış ve müebbet hapse mahkum olmuştu. Hollanda, adı ilk kez Türk ve Amerikan narkotik timlerinin Akdeniz’de Kısmetim-1 adlı gemiye düzenledikleri operasyonla duyulan Baybaşin’i Türkiye’ye iade etmemişti. İngiliz basını İngiltere’yi ’eroine boğan’ Başbaşin’leri Kolombiyali ünlü uyuşturucu patronu Pablo Escobar’a benzetiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı