"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

İspanyol kraliyet ailesi keyif yapmayı biliyormuş

YAZ boyunca size Çeşme’den çok farklı mekanlar tanıtmaya çalıştım. Her birinin bana göre bir farklılığı, öne çıkan karakteristik özelliği vardı mutlaka... Bu kez sabit bir yer değil, hareketli bir mekan anlatacağım. Bir tekne ama öyle bildiğimiz teknelerden değil...

 

İspanyol kraliyet ailesi keyif yapmayı biliyormuş
La Capria Suite Hotel’in sahibi olan arkadaşım sevgili Mete Nisari, arkadaş grubuyla yapacağı tekne gezisine beni ve eşimi de davet ettiğinde Çeşme’de sık gördüğümüz teknelerden biriyle çıkacağız sanmıştım. Alaçatı Marina’ya geldiğimde gördüğüm kuğu zarifliğindeki gulet diğer teknelerin yanında hemen fark ediliyordu.
Tekneyi yaptıran İtalyan ortadan kaybolmuş


Hemen teknenin öyküsünü öğrenmek istedim. Mete’nin anlattığına göre tekne modeli 19. Yüzyıl’da İspanyol kraliyet ailesi tarafından Napoli’de gezinti teknesi olarak kullanılan teknelerden tasarlanmış. 2005 yılında bir İtalyan, tasarımını arşivlerden çıkarttığı bu tekneyi yaptırmaya niyetlenmiş. Fakat imalat maliyetinin İtalya’da çok yüksek olması nedeniyle Türkiye’ye gelmiş ve Kurucaşile’deki bir tersaneye yaptırmaya başlamış. Ancak teknenin yarısı yapıldıktan sonra adam ortadan esrarengiz bir şekilde kaybolmuş. Tersane sahibi teknenin modelinden etkilendiği için kendisi bitirmeye karar vermiş ve tekne 2006 sonunda suya inmiş.

İspanyol kraliyet ailesi keyif yapmayı biliyormuş


Napoli Denizcilik Müzesi arşivinden çıkan tasarım
Mete ve Alexandra, Alaçatı’da açtıkları otelleri La Capria Otel’in müşterilerine farklı bir hizmet vermek için bu tekneyi almaya karar vermişler. Tabii aynı otellerindeki gibi tasarımın ön planda olması gerektiğine karar verip tekneye sıfırdan bir konsept geliştirmeye başlamışlar. Tarihteki aslına sadık kalmak istediklerinden tarihçesini ve Napoli’deki denizcilik müzesinin arşiv kitaplarını incelediklerinde, siyah ve lacivert olan teknenin, aslında krem-bordo renkte olduğunu ve ahşap oyma kabartmalarının da altın olduğunu tespit etmişler.


Eski top odaları şimdi suit kamara
Neticesinde tekne karaya çekilerek tarihteki aslına sadık kalınarak orijinal renkleriyle yeniden tasarlanmış. Yetenekli çift, teknenin içini de İtalya’dan getirdikleri kumaşlarla harika döşemişler. Şimdi 1 master ve 2 suite kamarası olan teknenin orijinalinde bu iskele ve sancak kamaralarında aslında koruma topları varmış. 1 yıl süren tadilat dönemi sonrasında ortaya modern, ferah ve bir o kadar da kullanışlı 24 metrelik La Capria Yacht çıkmış. Teknede klimadan çamaşır makinesine, plasma tv’den surround sisteme kadar her türlü imkan mevcut. O gün teknede sanıyorum 10 kişiden fazlaydık hatta bazı koylarda gelip gidenler olmasına rağmen 70 metrekarelik dümdüz güvertesi sayesinde herkes rahatça oturup güneşlendi ve yemek yedi.


Dönüş yolunda düşündüm de, 19 Yüzyıl’da İspanyol kraliyet ailesi hem denizlere hakim olmayı hem de keyif yapmayı aynı anda başarabiliyorlarmış. Biz denizlere hakim olmasak da en azından keyfini çıkarmayı öğrenmeye başladık. Ama denizlerimize gereken önemi veriyor muyuz? Bunu da perşembeye yazacağım.
Olur da bu nostaljik tekneyle misafirlerinizi ağırlamak ya da özel bir gününüz için kiralamak isterseniz (0530)763 85 11 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

X