Gündem Haberleri

  İspanyol dede ve ninelerden "torun" harekatı

  AA
  26.07.2012 - 12:28 | Son Güncelleme:

  İspanya'da farklı nedenlerden torunlarını göremeyen dedeler ve nineler, dört yıl önce kurdukları dernekle yasal hakları için bir mücadele başlatırken, toplum içinde bu sorunun her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çekiyorlar.

  Aslında evrensel bir sorun olan, farklı sebeplerlerden, dedelerin, anneannelerin veya babaannelerin torunlarını yeterince veya hiç görememeleri, 2008 yılında kurulan "Torunlarından Uzaklaştırılan Dedeler Derneği" ile  İspanya'da kurumsal bir mücadele haline getirilmiş. Dünyada benzeri olmadığı tahmin edilen İspanya'daki bu dernek, çalışmalarıyla başka ülkelerin de ilgisini çekerken, Meksika ve Arjantin'de benzer bir derneğin kurulması için girişimlerde  bulunulduğu öğrenildi.

  AA muhabirine açıklama yapan Torunlarından Uzaklaştırılan Dedeler Derneği Başkanı Guadalupe De la Fuente Espinosa ve Başkan Yardımcısı Ines Molero Garcia,  dedelerin ve ninelerin birçoğunun internet üzerinden bilgi toplayıp, kendilerine  ulaştığını, bayram ve tatil dönemleri çoğunlukta olmak üzere günde 5-10 telefon  aldıklarını söylediler.

  "BİRÇOK KİŞİ SORUNLA MÜCADELE EDEMİYOR"
  Dernek olarak, kendilerine başvuranlara yol gösterdiklerini, konunun  uzmanı avukatlarla bağlantı kurmalarını sağladıklarını veya psikologlar  önerdiklerini kaydeden Garcia, "Torunları görememe sorunu çok ciddi bir konu.  Yaşlı olmalarından, ekonomik sorunlardan ya da sağlık problemlerinden dolayı  birçok kişi bu sorunla mücadele edemiyor" dedi.

  Garcia, "İspanya'da boşanma, kadına karşı şiddet ve ekonomik krizin sosyal etkileri gibi toplumsal sorunlar artıkça dedelerin torunlarından  uzaklaştırılması vakalarının da arttığını" söyledi.

  DEDELERİN MADDİ YARDIMLARI
  İspanya'da mevcut ekonomik krizin etkisiyle birçok hanenin, dedelerden  yapılan maddi yardımların sayesinde ayakta kalabildiğini kaydeden Garcia,  "Çocuklarımızın ay sonunu getirebilmeleri ve ipoteklerini ödeyebilmeleri için  yardımcı oluyoruz. Ayrıca kreşlere para ödeyemeyecek durumda olmalarından dolayı  çocuklarına da biz bakıyoruz. Ama ekonomik kriz artıkça aile içi sorunlar da  artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

  TORUNLARIN DAVASINI BEKLERKEN ÖLENLER
  Derneklerine başvuran dede ve ninelerin, torunlarını görememe sebebinin  yüzde 60 anne veya babanın tutumundan, yüzde 30 boşanmadan, yüzde 10 da anne veya  babadan birinin ölümünden kaynaklandığını anlatan Espinosa, "yargının çok yavaş  işlemesi ve dedelere çok az hak tanınmamasından" dolayı, torunlarıyla ilgili dava  sonucunu beklerken ölen çok sayıda dede ve nine olmasından yakındı.

  PARA YOKSA TORUN DA YOK
  Dernek başkanı Espinosa, yaşadıkları öncelikli sorunla ilgili şu  açıklamalarda bulundu:

  "Kendi çocuklarımızın, torunlarımızı görmemize müsade etmemesi en büyük  sorunumuz. Geçmişte çocuklarımızı çok rahat bir şekilde büyüttük. Şu anda kriz  var, çok fazla işsiz var. Ama yine de onlar sizden para isteyip yaşamaya devam  ediyorlar. (Artık paramız yok, daha fazla veremeyiz) dediğimiz zaman (o zaman  torunlarını göremezsin) cevabını alan çok kişi var. Çocuklarımız çok daha egoist  oldular"

  "TORUNLARI GÖRMEK YASAL BİR HAK"
  İspanyol yasalarına göre, anne veya babanın izin vermemesine rağmen dede,  anneanne veya babaannenin torununu görme hakkı olduğunu kaydeden Espinosa, "İyi  bir mahkeme kararıyla, ayda bir haftasonu, yaz boyunca 3 gün ve Noel tatili  süresince 1 gün torunumuzu görme hakkımız var. Düşünün artık bu iyi bir karar  sayılıyor! Daha da bitmedi ayrıca torununu görmek için yasal hakkını arayan dede,  anneanne veya babaanneye ruh sağlığı uygun mu diye bir de psikolojik test  yapılıyor" şeklinde konuştu.

  HAKİMLER ANNEYE KARŞI KARAR VERMEK İSTEMİYOR
  Bu arada boşanma veya eşlerden birinin ölümü durumunda dede ve ninelerin  torunlarını görme olasılığının çok daha zorlaştığına, hatta bazı vakalarda  imkansız olduğuna dikkat çeken dernek yöneticileri, kadına karşı şiddeti önlemek  için son dönemlerde çıkartılan yeni yasaların her alanda kadına çok büyük haklar  verdiğini ve bunu suistimal edip kocaları hakkında sahte suç duyurusunda bulunan  çok fazla kadın olduğunu vurguladılar.

  Dernek yöneticileri, en çok yasal mücadelede zorlandıklarının altını  çizerek, hakimlerin anneye karşı bir karar vermekten çok korktuklarını savundu.

  "TORUNA BAKMAK BİR İŞ"
  Dernek tarafından geçtiğimiz haziran ayında, özel bir araştırma şirketine yaptırılan anket sonucunda ise, İspanyolların yüzde 70'inin, boşanma anında kadının kendine daha fazla çıkar sağlamak için sahte suç duyuruları yaptığına inandığı belirtildi. Yüzde 79,4 boşanma sonrasında çocukların bakımının kadın ve erkek arasında paylaştırılması gerektiğini düşünürken, yüzde 63,7'lik bir oran da mevcut boşanma yasasında reform yapılması gerektiğini savundu.

  Her durumda kendilerini mağdur gören ve tek istediklerinin torunları ile  daha fazla zaman geçirmek olduğunu söyleyen Madrid'deki bir dede, "Toruna bakmak  sadece zevk değil aynı zamanda bir iş" diye de ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı