Gündem Haberleri

  İspanya'dan karikatür krizi için öneri

  MADRİD (A.A)
  27.02.2006 - 11:51 | Son Güncelleme:

  İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Katar'da yapılan Medeniyetler İttifakı Akil Adamlar Grubu toplantısında liderlerle yaptığı görüşmelerde, yeni bir karikatür krizini önlemek amacıyla uluslararası basın konferansı düzenlenmesini önerdi.

  İspanyol basınında yer alan haberlerde, Medeniyetler İttifakı projesinin Türkiye ile birlikte eşbaşkanlığı yürüten İspanya'nın, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasını önlemeye yönelik bir uluslararası basın toplantısı yapılmasını istediği belirtildi.

  Dışişleri Bakanı Moratinos, karikatür krizinin “bu dünyada yapılmaması gerekenlere bir örnek olduğunu” savunurken, ifade özgürlüğünün “bir toplumdaki inananların derinden hislerine hakaret edecek veya nefret yaratacak şekilde kullanılmamasını” istedi.

  Katar'daki toplantıda Moratinos'un ayrıca, medeniyetler arası ittifakın yaratılmasına katkıda bulunması açısından gençler arasında iletişimin de önemine dikkati çekerek, Avrupa'da öğrenim gören gençler arasında uygulanan değiş tokuş programı Erasmus'un farklı dinlerdeki öğrenciler arasında da hayata geçirilmesi önerisinde bulunduğu ifade edildi.

  Basında “İttifak Erasmus'u” olarak tanımlanan öğrenci bursu programıyla farklı dinlere inanan öğrenci gençlerin değiş tokuşla kaynaştırılıp birbirlerini daha iyi anlamaları hedefleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı