Gündem Haberleri

  İspanya'da Türkiye'den geleceklere kuş gribi taraması

  Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
  22.02.2006 - 12:31 | Son Güncelleme:

  İspanyol hükümeti, Türkiye’den İspanya’ya giriş yapacak yolcular vasıtasıyla kuş gribinin ülkeye girişini engellemek için bir dizi önlemi uygulamaya soktuğunu açıkladı.

  Bir kitapçık haline getirilen ve 10 maddeden oluşan önlemler paketine göre, Türkiye’den gelen bir yolcuda kuş gribinden şüphelenilmesi halinde bu kişi acilen hastaneye yatırılarak karantina altına alınacak. Türkiye’ye seyahat edecek yolculara bir yasaklama getirmeyen yeni önlemler paketinde, İspanyollardan mümkün olmadıkça Türkiye’de kuş gribinden ölümlerin olduğu bölgelere gitmemeleri istendi.

  Türkiye’den dönen İspanyolların sağlığında 7 gün boyunca herhangi bir değişiklik olup olmadığının dikkatle incelenmesi istenen kitapçıkta ayrıca bir rahatsızlık olması halinde ise o kişiden derhal en yakın hastaneye giderek sağlık kontrolünden geçmesi bekleniyor.

  İspanyol turistlere, Türkiye’de tavuk eti tüketimini asgariye indirmeleri çağrısında bulunulan kitapçıkta, tavuk eti yenecekse bile bunun mutlaka iyi pişirilmiş ve haşlanmış istenmesi ve asla bu hayvanlarla yakın temasa geçilmemesi tavsiyesinde bulunuluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı