Gündem Haberleri

  İspanya'da terörle mücadele operasyonu

  AA
  22.06.2013 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, Fas topraklarında olup İspanya'ya bağlı Ceuta kentinde düzenlenen ve 8 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili, “Cihat yanlıları, güvenliğimiz için ciddi ve gerçek bir tehdit” dedi.

  İspanya İçişleri Bakanlığı'ndan verilen bilgilerde, operasyonda AB terör örgütleri listesinde yer alan El Kaide'ye yakın bir örgütün ele geçirildiği ve bunun, Ceuta kentinde "radikal dinci terör örgütlerine" karşı yapılmış en
  büyük operasyon olduğu ifade edildi.

  Bakanlık, söz konusu örgütün, Fas ve İspanya'dan onlarca genci ikna ederek, savaşmak üzere Suriye'ye gönderdiğini, lojistik ve finansman destek sağladığını kaydetti. Suriye'ye gönderilen gençlerin ya terörist intihar saldırılarında kullanıldığı ya da kamplarda silah eğitimi aldığı bildirildi.

  Madrid'deki Ulusal Mahkeme'ye sevk edilen ve pazartesi günü hakim karşısına çıkarılacak gözaltındaki 8 kişiyle ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Diaz, “İspanya'da bu tip terörizme karşı vurulan en sert darbelerden biri gerçekleştirilmiştir. Bu kişiler, küresel olarak cihadı teşvik eden ve tek tek ele alındıklarında çok ciddi tehlike arz eden kişilerdir. Bu operasyonla, olası bir tehlikeyi önledik” dedi.

  Öte yandan Diaz, yakalanan 8 kişinin bu zamana kadar Suriye'ye yaklaşık 50 “terörist” gönderdiğini belirtti.

  Diaz, Avrupa'da bu tip yapılanmaların yeni olmadığını, geçmişte Somali, Afganistan ve Pakistan'a da birçok Avrupa ülkesinden “terörist” yollandığını savunup, “Şu anda, hedefte öncelikli ülke Suriye” değerlendirmesinde bulundu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı