Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İspanya'da sandıktan ana muhalefet çıktı

  Hürriyet Planet
  23 Mayıs 2011 - 11:19Son Güncelleme : 23 Mayıs 2011 - 11:24

  İspanya’da dün yapılan yerel seçimlerde, yüksek işsizlik oranları ve sert kemer sıkma politikaları nedeniyle seçmenlerin eleştirilerinin hedefi olan Sosyalist Parti ağır bir yenilgi aldı.

  İktidar, giderek kötüleşen ekonomi, artan işsizlik ve seçimler öncesinde patlak veren dev sokak gösterileri sonucunda neredeyse tüm desteğini yitirmişti.

   

  İspanya’daki 17 özerk bölgeden 13’ünün bölgesel parlamento üyeleri dahil binlerce belediye başkanı ve kent meclisi temsilcilerinin belirlendiği yerel seçimlere katılımın yüzde 65 olduğu belirtildi. Dün yapılan seçimlerde 34 milyon seçmen oy kullandı.

   

  Oyların yüzde 99.80’nin sayılmasının ardından gelen sonuçlara göre, ana muhalefet partisi Halkçı Parti, Sosyalist Parti’den en az 2 milyon daha fazla oy aldı.

   

  Halkçı Parti oyların yüzde 37.54’ünü alırken, Başbakan Jose Louis Rodriguez Zapatero’nun başında olduğu Sosyalist Parti ise yüzde 27.79’da kaldı.

   

  'EKONOMİK KRİZİN BEDELİ'

  Zapatero, sonuçların belli olmasından sonra yaptığı açıklamada, “Bu tablo bize Sosyalist Parti’nin bu seçimleri açıkça kaybettiğini gösteriyor. Dört yıl öncesine göre büyük bir gerileme yaşadık” dedi.

   

  Üç yıl süren ekonomik krizin kendilerine ağır bir darbe vurduğunu belirten İspanya Başbakanı, “Binlerce kişi işsiz kaldı. Bu kriz vatandaşların morali üzerinde çok ağır etki yaptı. Birçok İspanyalının büyük zorluklar yaşadığını ve geleceği hakkında korku dolu olduğunu biliyorum. Şüphesiz ki bugün memnuniyetsizliklerini ortaya koydular” dedi.

   

  Erken seçime gitme seçeneğini reddeden Zapatero, iktidarının sonuna kadar ekonomiyi düzeltip istihdamı artıracak reformları hayata geçirme sözü verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı