Dünya Haberleri

DÜNYA

  İspanya'da Erdoğan'a 'halife' benzetmesi

  DHA
  08 Şubat 2006 - 14:12Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 14:16

  İslam dünyasının büyük tepkisine yol açan karikatürler İspanya’da Türkiye aleyhtarı bir kampanyaya dönüşmeye başladı. İspanyollar, karikatürleri bahane ederek, Türkiye’nin AB üyeliğinin tekrar gözden geçirilmesini istedi.

  İspanya’da ana muhalefeti yürüten Halkçı Parti, AB nezninde Türkiye’nin üyeliğinin 25 yıl gibi ileri bir süreye alınmasını talep edeceklerini açıklarken, İspanyol köşe yazarları ise İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile Medeniyetler İttifakı çerçevesinde ortak bir bildiri yayımlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ’halife’ye benzetti.

  ’KÖKTENDİNCİLERE PRİM VERMEKTEN ÖTEYE GEÇMEZ’ İDDİASI

  İlk kez Danimarka’da yayımlanarak İslam dünyasının tepkisini çeken Hz. Muhammed karikatürlerinin tırmandırdığı gerginlik, İspanya’da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girip girmemesi tartışmasına dönüştü.
  Halkçı Parti lideri Mariano Rajoy’un dün ortaya attığı, ’İspanya gibi demokratik bir ülkede Başbakan’ın, ifade özgürlüğünü bir kenara iterek Türkiye Başbakanı ile ortaklaşa bir şekilde, Hz. Muhammed’in karikatürlerini yayımlayan gazeteleri kınamasının köktendincilere prim vermekten öteye geçemeyeceği’ iddiasının ardından, Halkçı Parti Meclis Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Gustavo de Aristegui da, partisinin Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini yeniden gözden geçirilmesi için AB nezninde harekete geçeceğini belirtti.

  ’MEDENİYETLER İTTİFAKI İÇİ BOŞ SÖYLEMDEN İBARET’

  Aristegui geçmiş Aznar hükümetinin, Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması için büyük destek verdiğini hatırlatırken, son çıkan olayların ise ’Türkiye’nin bu birliğe değil 10 yıl, 25 yıl sonra bile üye olamayacağını net bir şekilde gösterdiğini’ iddia etti. Türkiye’nin ifade özgürlüğü gibi ’Batı değerlerini’ taşımada bile zorlandığını öne süren Halkçı Parti Sözcüsü Gustavo de Aristegui, İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero’nun Erdoğan ile ortaklaşa başlattıkları Medeniyetler İttifakı’nın ’içi boş söylemden öteye geçemeyeceğini’ öne sürdü.

  ‘ARAP HAYRANI ZAPATERO, HALİFE ERDOĞAN’

  Bu arada, Hz. Muhamed’in karikatürlerini bahane eden bazı köşe yazarları ise Başbakan Erdoğan’ı ’halife’ye, Zapatero’yu ise Arap çerisine benzetti. İspanyol Austurias gazetesinin yazarlarından Marcos Z. Alvarez, “Arap hayranı Zapatero’nun, ’halife’ Erdoğan ile Avrupa’yı İslamlaştırmaya başladığını” öne sürerek, ’bunun ilk adımı olarak da Medeniyetler İttifakı’nın harekete geçirildiğini’ iddia etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı