Dünya Haberleri

  İspanya'da bir Türk gözaltına alındı

  A.A.
  10.01.2006 - 15:11 | Son Güncelleme:

  İspanya'da, uluslararası radikal dinci teröristlere karşı düzenlenen operasyonda, 1'i Türk toplam 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

  İspanya İçişleri Bakanı Jose Antonio Alonso, Madrid, Barselona ve Bask bölgesinde devam eden operasyonla ilgili basına yaptığı açıklamada, 15 Faslı, 3 İspanyol, 1 Türk ve 1 Cezayirlinin gözaltına alındığını belirtti.
  Polisin, operasyon kapsamında 20 kadar ev ve işyerine baskın düzenlediğini kaydeden Alonso, yakalananların 17'sinin terör örgütü El Kaide ile bağlantısı olduğunu ifade etti.

  İspanyol Ulusal İstihbarat Merkezi'nin birkaç aydır sürdürdüğü araştırmalar sonrasında Ulusal Mahkeme Hakimi Fernando Andreu'nun emriyle başlatılan operasyonda yakalananların, terörist yetiştirip, Irak'a gönderdiği ifade edildi.
  Operasyonla ilgili verilen bilgiye göre, gözaltına alınanlar arasında, Barselona'daki Vilanova belediyesindeki imam da bulunuyor.
  Bu arada, gözaltına alınanların, 12 Aralık 2003 tarihinde Irak'ın Nasiriye kentinde İtalyan askerlerin bulunduğu karargaha düzenlenen saldırıyla bağlantılı oldukları öne sürülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı