Dünya Haberleri

DÜNYA

  İspanya'da başörtüsü polemiği

  Hürriyet Haber
  11 Kasım 2009 - 13:51Son Güncelleme : 11 Kasım 2009 - 13:51

  İspanya'da Ulusal Mahkeme Hakimi Javier Gomez Bermudez'in başörtülü olduğu için mahkeme salonundan çıkarttığı kadın avukat Zoubida Barik Edidi, hakimler ve savcılar yüksek kuruluna başvurdu.

  29 Ekimde avukat cübbesiyle mahkeme salonunda bulunan Fas asıllı İspanyol vatandaşı avukat Edidi, hakim Bermudez'in kararıyla, başörtülü olduğu gerekçesiyle salondan çıkarıldı.

  Fas'taki V. Muhammed Üniversitesi'nden mezun olan 39 yaşındaki Edidi, 1994 yılından beri yaşadığı İspanya'da geçen şubat ayından itibaren Madrid Barosuna kayıtlı olarak görev yaptığını ve şimdiye kadar girdiği davalarda türbanlı olmasından dolayı hiçbir sorun yaşamadığını söyledi.

  Başörtüsünden dolayı ilk defa 29 Ekimde sorun yaşayan Edidi, İspanya'daki hakimler ve savcılar yüksek kuruluna (CGPJ) mektup göndererek, kendisini mahkeme salonundan atan hakim Bermudez'i, "görevini kötüye kullanma ve ayrımcılıkla" suçladı.

  İspanya'daki mevcut yasaya göre avukatların mahkeme salonuna "cübbeleriyle ve onun saygınlığına uygun bir giysiyle" girmeleri gerekirken, başörtüsüyle ilgili herhangi bir yasak bulunmuyor.

  İspanyol basınında yer alan yorumlarda, hakim Bermudez'in geçen ekim ayındaki bir davada çarşaflı olduğu için Müslüman kadın bir şahidin yüzünü açmasına zorunluluk getirdiği hatırlatılarak, çarşaf için yapılan uygulamanın doğru olduğu, ancak türbanda sadece saçın kapatılmasından dolayı avukat Edidi olayının farklı olduğu savunuldu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı