İspanya'da bağımsızlık maçı

DHA
29 Aralık 2014 - 13:53Son Güncelleme : 29 Aralık 2014 - 13:56

İspanya’nın Katalonya ve Bask bölgelerinin milli takımları, bir bağımsızlık maçı düzenleyerek ’İspanyol La Liga’dan çıkabiliriz’ mesajı verdiler.

Athletic de Bilbao’nun San Mames Stadı’nda 45 bin kişinin seyrettiği karşılaşma 1-1 sonuçlandı. Katalan ve Bask doğumlu ünlü futbolcuların forma giydiği maça iki ulusun bayraklarından oluşan formaları ile sahaya çıkıldı.

Futbolcular ayrıca karşılaşma öncesi ellerinde taşıdığı dev pankartlarla " tek ulus tek takım" mesajı yazarak İspanyol Futbol Federasyonu!na göndermelerde bulundular. San Mames stadını dolduran binlerce bağımsızlık yanlısı seyirci ise İspanya aleyhine gösteriler düzenledi, Katalonya ve Bask bölgelerinin birer devlet olmasını istediler.

İspanya La liga'da Katalonya’nın iki (Barcelona ve Espanyol) Bask bölgesinin ise 3 temsilcisi bulunuyor (Athletic de Bilbao,Real Sociedad,Eibar). Bu arada Katalan ve Bask Özerk Bölge Başkanlarıda maç öncesi resmi bir görüşme yaparak İspanyol hükümetine karşı ortak hareket etme kararları aldılar.

2 saat süren görüşme sonrası yapılan açıklamada devlet modeli üzerinde durulduğuna işaret edilerek merkezi yönetime gözdağı verdiler.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı