İspanya'da açığa satışlar 3 aylığına durduruldu

Hürriyet Haber
23 Temmuz 2012 - 16:58Son Güncelleme : 23 Temmuz 2012 - 16:58

İspanya'da finans piyasalarında yaşanan krizde spekülasyonları önlemek için İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Regülatörü (CNMV), 3 ay süreyle Madrid borsası Ibex-35'deki açığa satış işlemlerini yasakladığını açıkladı.

 İspanyol finans piyasalarında son günlerde yaşanan inişlerin bugün de devam ederek, 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 7,5320 seviyesine kadar yükselmesi ve Ibex-35 borsasının güne yüzde 4'ten fazla bir düşüşle başlamasından dolayı CNMV müdahale etmek zorunda kaldı.

CNMV, 2011 Ağustos'u ile 2012 Şubat'ı arasında olduğu gibi başta bankalar ve sigorta şirketleri olmak üzere borsadaki tüm açığa satış işlemlerini yasakladı. CNMV, açığa satış işlemlerindeki yasağın 23 Ekim tarihine kadar süreceğini belirtti.

Öte yandan İspanyol bankalarının Avro Grubu'ndan alacağı dış kredi yardımı ile ilgili bugün meclisteki siyasi partilere bilgi veren Ekonomi Bakanı Luis De Guindos, meclise girerken basın mensuplarının yönelttiği sorular karşısında, İspanya'nın, Yunanistan, Portekiz veya İrlanda gibi bir kurtarma yardımı talep etmeyeceğini söyledi.

De Guindos, “İspanya'nın borçlarını ödeme gücüne sahip, ekonomik büyümeyi sağlayabilecek ve istihdam yaratabilecek bir ülke olduğunu” savundu. İspanya Ekonomi Bakanı, finans piyasalarındaki çalkalanmayı “piyasaların mantıksızlığı” olarak değerlendirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı