Gündem Haberleri

  İspanya yangınla boğuşuyor

  AA
  13.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya'da son 60 saat içinde 9 farklı yerde yangın çıkarken, Kanarya Adaları'nda 4 bin 700'den fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

  Kanarya Adaları grubunda bulunan La Gomera'da 470 hektar ve Tenerife'de ise 220 hektarlık ormanlık alan yanarken, yangınlar henüz kontrol altına alınamadı. Kanarya Adaları özerk yönetiminin güvenlikten sorumlu üyesi Javier Gonzalez Ortiz, basına yaptığı açıklamada, La Gomera'da 2500, Tenerife'de ise 2210 kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

  Kanarya Adaları'nda 40 derecelik yüksek sıcaklık ve saatte 50 kilometre hıza ulaşan rüzgardan dolayı yangın söndürme çalışmalarının zorlukla yürütüldüğünü kaydeden Ortiz, La Gomera'da son haftalarda yanan toplam alanın 3 bin 100 hektar olduğunu ifade etti.

  Bu arada İspanya'nın kuzey batısındaki Galisya bölgesindeki Ourense'de bin 200 hektarlık ormanlık alan yanarken, buradaki yangın da henüz kontrol altına alınamadı. Yangın söndürme çalışmalarına destek vermesi için bölgeye 13 helikopter, 16 uçak gönderildi.

  Ayrıca ülkenin kuzeyindeki Leon ve Cabaneros Parkı yakınları ile doğusundaki Katalonya bölgesindeki Ger, güneyindeki Donana, ortasındaki Valde Fuentes de Sangusin ve Toledo kenti yakınlarında çıkan yangınların devam ettiği, ancak kontrol altına alınmak üzere oldukları belirtildi.

  Tüm ülkedeki yangın söndürme çalışmaları için 700'den fazla asker de görevlendirildi.

  Öte yandan Tarım, Gıda ve Çevre Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İspanya'da 1 Ocak-29 Temmuz tarihleri arasında toplam 10 bin 488 yangın çıktığı ve 130 bin 830 hektarlık alanın da yandığı bildirildi. Yangınların yarısının ülkenin kuzeyindeki Galisya, Asturias, Bask, Cantabria ve Castilla y Leon bölgelerinde çıktığı açıklanırken, yangın söndürme çalışmalarında şimdiye kadar 1 askerin öldüğü hatırlatıldı.

  İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sivil Koruma Genel Müdürlüğü de, sıcak hava dalgasından dolayı başka yangınların çıkma olasılığının yüksek olduğuna dikkati çekerek, vatandaşlardan çok dikkatli olmalarını istedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı