Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İspanya ve Yunanistan Avrupa'da korkuyu artırdı

  WSJ
  10 Aralık 2009 - 17:00Son Güncelleme : 10 Aralık 2009 - 17:00

  Yunanistan'ın kredi notunun düşürülmesinden sonra İspanya'nın kredi notunun da negatif izlemeye alınması benzer mali sorunların Euro Bölgesi’ndeki diğer ülkelere de sıçrayacağı endişelerini artırdı.

  The Wall Street Journal'da (WSJ) yayımlanan haber analizde kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) İspanya'nın kredi notunun görünümünü negatife indirmesinin, küresel krizin yaralarını sarmaya çalışan bölge ülkelerinin arasındaki dengesizliği ortaya çıkardığını savundu.

  WSJ, bölgede yer alan ve yüksek büyümenin görüldüğü dönemde kendilerinden büyük ülkelere göre daha hızlı şekilde büyüyen İrlanda ve Güney Avrupa ülkelerinin çoğunun ekonomilerinin ve kaynaklarının durumunun, krizden çıkılmaya çalışılan bu dönemde Fransa ve Almanya'ya gibi ülkelere göre çok daha kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

  BORÇLA BÜYÜME ZORA SOKTU
  Belçika'da bulunan Leuven Üniversitesi'nde ders veren ekonomi profesörü Paul De Grauwe konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Yüksek büyüme rakamlarına sahip bu ülkeler, büyümelerini çoğunlukla borçla finanse ettikleri için şimdi zor durumda bulunuyor" dedi.

  S&P, İspanya’nın AA+ olan kredi notunun görünümünü durağandan negatife indirmiş ancak bir not indirimine gitmemişti. Kredi derecelendirme şirketi bu kararı almasın nedenlerini de, ülkenin ekonomik büyümesinin uzun süre başa baş seviyesinin altında kalma riski taşıması ve sürekli hale gelen yüksek bütçe açığıyla olduğunu söylemişti.

  YUNANİSTAN İLE EŞ ZAMANLI
  Standard and Poor’s'un bu kararının diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch'in, Yunanistan’ın 'A-' olan kredi notunu Euro Bölgesi'nin en düşüğü olan 'BBB+'ye indirmesinden sadece bir gün sonra gelmesi endişelerin artmasını da beraberinde getirdi.

  Avrupa Komisyonu'nun son verilerine göre İspanya'nın bütçe açığının toplam gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranının bu yıl yüzde 11'e ulaşması beklenirken, bu oranın Yunanistan için ise yaklaşık yüzde 13'ü bulması öngörülüyor. Ancak her iki ülkedeki oran da AB'nin bütçe kurallarına göre olması gereken yüzde 3’ün çok üzerinde bulunuyor.

  Fitch, Yunanistan ile ilgili yaptığı açıklamada her ne kadar şimdilik uzak ihtimal olsa da bu ülkenin borçlarını ödemeyecek düzeye gelebileceğini söylemiş bu da korkuyu daha da artırmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı