Gündem Haberleri

  İspanya ve Fransa'nın tahvil ihracı moral düzeltti

  AFP
  06.05.2010 - 13:23 | Son Güncelleme:

  İspanya ve Fransa'nın bugün gerçekleştirdiği tahvil ihraçlarına gelen yüksek talep ve toplamda 11 milyar euroyu bulan borçlanma miktarı, Yunanistan krizinin kıtadaki diğer ülkelere sıçrayacağıyla ilgili kaygıları kısmen azalttı.

  Geçen hafta kredi notu düşürülen İspanya, bu tarihten sonra yaptığı ilk kritik tahvil ihracında beklediği kadar teklif almayı başardı ancak borçlanma maliyeti önceki ihraca oranla yaklaşık 70 baz puan yükseldi.

   

  İhracı yakından takip eden bir kaynağın AFP'ye verdiği bilgiye göre, 2.35 milyar dolar toplanan Nisan 2015 vadeli tahvil ihracında ortalama faizi yüzde 3.532 oldu.

   

  İspanya, Mart ayında yapılan bir ihalede aynı vadeye sahip tahville 4.5 milyar dolar borçlanmış ve o dönemdeki ortalama faiz ise yüzde 2.81 seviyesinde gerçekleşmişti.

    

  AFP'ye konuşan kaynak, "İhracın bu kadar iyi olmasını beklemiyorduk" dedi. İspanyol yetkililer tahvil ihracı öncesi, 2 ile 3 milyar euro arasında borçlanmayı bekliyordu.

   

  Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's geçen hafta, zayıf ekonomik büyümesinin kamu finansmanını daha da kötüleştireceği gerekçesiyle, ülkenin uzun dönemli kredi notunu 'AA+' seviyesinden 'AA'ya çekmişti.

   

  Fransa da yaptığı ihraçta düşük faizle 8.7 milyar euro borçlanmayı başarırken gelen talep miktarı olumlu bulundu. Fransa'nın gerçekleştirdiği ihraç bu ülkenin Almanya ile birlikte bölgenin en güçlü ekonomisi olduğunu bir kez daha gösterdi.

    

  İspanya ve Fransa'nın gerçekleştirdiği başarılı ihracın, son günlerde Yunanistan'da başlayan borç krizin yayılacağı korkusuyla piyasalarda gerilemeye neden olan olumsuz havayı dağıtmaya yardımcı olması bekleniyor.

    

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı