« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İspanya olimpiyat sevincine başladı bile

İspanyollar 2020 Yaz Olimpiyatları'nın hangi ülkede düzenleneceğine karar verecek 98 üyeden 50'sinin Madrid lehine oy kullanacağını iddia etti.

MEHMET ÇİFTÇİ - MADRİD / DHA
SON GÜNCELLEME

İspanya'nın en önemli gazetelerinden El Mundo gazetesinde yer alan haberde, Madrid'e söz veren ülkelerin yanılma payı %20 bile olsa İspanya'nın ilk turda 40 oyu garanti ederek finale kalacağını, esas çekişmenin ise finale kalan iki ülke arasında geçeceğini belirtti.

Gazetede yer alan grafikte, Madrid 2020 adaylık komitesinin yaptığı hesaplamalara göre, 50 üye Madrid lehine oy kullanacak. 33 üye kararsız durumda, 14 üye karşı oy ve Mısır ise çekimser kalacak. İspanya'nın garanti oy dediği üyelerin çoğunun İslam ülkesi olması dikkatlerden kaçmadı. Arap ve Afrika ülkelerinden, Kuveyt, Omman, Libya, Fas, Katar, Suriye ve Mısır'ın yanı sıra Nijerya, Senegal ve Mali de Madrid kentinin olimpiyatları düzenlemesi için olumlu oy kullanacağı ileri sürüldü. İspanya bu ülkelerin yanı sıra Avrupa ve Güney Amerika kıtasından da çok sayıda üyenin kendilerine oy vereceğine inanıyor.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler