Dünya Haberleri

  İspanya’daki F-16 faciası Yunanistan ve Fransa'yı yasa boğdu

  Mehmet ÇİFTÇİ - MADRİD / (DHA)
  27.01.2015 - 06:24 | Son Güncelleme:

  NATO çalışmaları kapsamında İspanya'da bulunan bir Yunan F-16 savaş uçağının düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 11’e yükselirken, bu kişilerin hangi ülkelere ait olduğu da açıklandı.

  Kazada ölenlerin ikisinin Yunan pilot, dokuzunun ise Fransız askeri olduğu belirtildi. Yaralananlar arasında 11 İtalyan askeri de bulunuyor.

  İspanya’daki F-16 faciası Yunanistan ve Fransayı yasa boğdu

  İspanya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada, ülkenin güneyindeki Albecete kentine bağlı Los Llanos hava üssünde eğitim uçuşu yaptıktan sonra piste inmek için alçak uçuşa geçen bir Yunan F-16 savaş uçağının kontrolünü kaybederek pilotların da bulunduğu hangara çarptığı duyuruldu.

  Bunun İspanya tarihinin en önemli askeri kazalarından biri olduğuna işaret edilen açıklamada ayrıca 7’si ağır olmak üzere 19 kişinin de yaralandığı belirtildi.

  İspanya’daki F-16 faciası Yunanistan ve Fransayı yasa boğdu

  El Mundo gazetesi, 19 Ocak tarihinde İspanya’nın Los Llanos askeri üssünde başlayan “liderlik ve taktik” başlıklı kurs için sekiz NATO ülkesine bağlı, aralarında pilotların ve bakım elemanların da bulunduğu toplam 750 askerin üsse geldiğini yazdı. Gazete bu ülkelerin isimlerini ise şöyle açıkladı. Fransa, Danimarka, Almanya, İngiltere, Belçika, İtalya, İspanya ve ABD.

  Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yayımladığı mesajda tüm NATO ailesini etkileyen trajik bir kaza ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Stoltenberg, kazada hayatını kaybeden askeri personelin ailelerine ve ülkelerine birer taziye mesajı gönderdiğini sözlerine ekledi.

  İspanya’daki F-16 faciası Yunanistan ve Fransayı yasa boğdu

  İspanya’daki F-16 faciası Yunanistan ve Fransayı yasa boğdu


  Etiketler: Uçak kazası , Albacete , hangar
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı