« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İspanya’da ırkçı sesler duydum

Kanoute, “Irkçı hakaretler İspanya’da olduğu kadar İngiltere’de olmuyor. Ada’da hakaretli sözler oluyor ancak bu din veya ten rengiyle ilgili değil” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SEVİLLA takımında forma giyen Fransa doğumlu Malili futbolcu Frederic Kanoute, İspanyol  ligindeki bazı maçlarda taraftarların ırkçı hakaretlerine maruz kaldığını  bildirdi. Don Balon adlı spor dergisinde yayınlanan röportajında Kanoute,  2000-2005 yılları arasında İngiltere’de, West Ham United ve Tottenham’da oynadığı  dönemlerde hiçbir ırkçı saldırı yaşamadığını belirterek, “Irkçı hakaretler  İspanya’da olduğu kadar İngiltere’de olmuyor. İngiltere’de de futbolcular  arasında çok fazla hakaretli sözler oluyor ama bu din veya ten rengiyle ilgili  değil. İspanya’da ise bazı sahalarda taraftarların bir bölümünden ırkçı sesler  duydum” dedi.

Filistin tişörtü

Fransa’daki yaşamıyla ilgili “Siyah veya Arap olan biri, Fransız  vatandaşı olsa bile Fransa’da (asla kendimi yabancı hissetmedim) diyemez”  şeklinde konuşan Kanoute, “Fransa’da ırkçılık sorunu yaşamasa dahi Fransız  halkının bir siyahı tam olarak Fransız görmediğini” ifade etti.
20 yaşında Müslüman olmaya karar verdiğini anlatan Kanoute, özellikle 11  Eylül saldırılarından sonra dünyada Müslümanların genelleştirilerek suçlanmasını  eleştirdi.
 İsrail’in Gazze’ye saldırılarının ardından İspanya’daki bir maçta gol  attıktan sonra formasının altındaki “Filistin” yazılı tişörtü göstererek  Filistin’e destek veren ve bundan dolayı para cezası alan Kanoute, futbolcuların  da siyasi görüşlerini savunması gerektiğini ifade etti.

Barcelona hayranı

“Örneğin ben şimdi  ABD’de daha iyi bir başkan olduğunu söyleyebilirim” diyen Kanoute, her zaman  değil ama bazen siyaset ile futbolun birbirine karıştırılabileceğini öne sürdü.
Öte yandan 31 yaşındaki Malili futbolcu, Barcelona’ya her zaman bir  hayranlık duyduğunu, ancak yaşından dolayı Katalan kulübüne gidemeyeceğini  belirterek, ilginç olan herhangi bir teklif almadığından 2012 yılına kadar  Sevilla kulübü ile sözleşmesini yenileyerek bu kulüpte kalmayı tercih ettiğini  kaydetti.


Bunları da Beğenebilirsiniz