Gündem Haberleri

  İspanya 3 ABD askerine tutuklama emri çıkardı

  Hürriyet Haber
  19.10.2005 - 18:24 | Son Güncelleme:

  İspanya Ulusal Mahkemesi, 3 Amerikan askeri hakkında, İspanyol kameraman Jose Couso'nun Irak'ta ölümüne yol açtıkları gerekçesiyle uluslararası arama ve tutuklama emri çıkardı.

  Ulusal Mahkeme Hakimi Santiago Pedraz tarafından alınan kararla, Tele 5 televizyonunun kameramanı Jose Couso'nun, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Filistin Oteli'ne 8 Nisan 2003'te ABD askerlerinin açtığı ateşte ölümüyle ilgili olarak, Amerikalı er Thomas Gibson, yüzbaşı Philip Wolford ve teğmen Philip de Camp aranıyor.

  Konuyla ilgili açıklamada, ABD adaletinden hiçbir işbirliği görülmediği belirtilerek, “Sanıkların İspanyol adaleti karşısına çıkmasını garanti etmek için tek etkili yol, uluslararası arama ve tutuklama emri çıkarmaktı” denildi.
  Hakim Pedraz, 21 Nisan 2004'te Amerikalı hakimlerden 3 asker hakkında belge talebinde bulunulduğunu ve geçen 6 Haziran'da da ifadeleri alınmak üzere İspanya'ya çağırıldıklarını, ancak kimsenin gelmediğini belirtti. Pedraz, bu askerlerin İspanyol adli heyeti tarafından ABD'de soruşturulmaları talebine de cevap alınmadığını bildirdi.
  Amerikalı askerlerden Philip de Camp, 11 Nisan'da Los Angeles Times gazetesine verdiği demeçte, “Söylemekten üzgünüm ama gazeteciyi öldüren benim” demişti.

  Öte yandan, Ulusal Mahkeme'nin çıkardığı tutuklama emrinin ardından açıklama yapan Couso ailesinin avukatı Pilar Hermoso, “ABD, vatandaşlarını iade etmese de tarihi bir karar. Ancak Amerikalı askerler ülkelerinden çıkmadan tutuklanamazlar” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı