İspanya 20 Aralık'ta genel seçime gidiyor

AA
02.10.2015 - 09:23 | Son Güncelleme:

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, genel seçimlerin 20 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

İspanya Başbakanı Marirano Rajoy, genel seçimleri 20 Aralık tarihinde yapma kararı aldıklarını açıkladı.

İspanyol özel televizyonu Antena 3'e açıklamalarda bulunan Rajoy, yeni meclisi kurma çalışmalarının Noel bayramı (24-25 Aralık) döneminde zor olacağını düşündüklerinden, seçimleri 13 değil, 20 Aralık'ta yapacaklarını söyledi.

Rajoy, "Seçimleri 20 Aralık'ta yaptığımız da yeni meclis ve hükümeti kurmak için önümüzde biraz daha zaman olacak. 2016 yılı devlet bütçesini onayladıktan sonra seçimleri yapıp, Noel bayramının ardından meclisi kurabiliriz" dedi.

Bu durumda Başbakan Rajoy'un 26 Ekim'de İspanyol meclisini feshedip, bir gün sonra Resmi Gazete'de, seçimlerin 20 Aralık'ta yapılacağının duyurulması gerekiyor.

Öte yandan İspanya Başbakanı Rajoy, Katalonya'da 27 Eylül'de yapılan özerk yönetim seçimlerini bağımsızlık yanlısı siyasi partilerin kazanması ve Katalonya Başkanı Artur Mas'ın geçtiğimiz 9 Kasım'da yapılan bağımsızlık yanlısı yasa dışı referandumdan dolayı sanık olarak mahkemeye çağırılmasını da değerlendirdi.

Reform yapılması için diyaloğa açık olduğunu ancak diğer siyasi partilerin ne tür bir reform istediklerini açıkça söylemeleri gerektiğini vurgulayan Rajoy, "İspanya'nın birliğini ve nerede yaşarsa yaşasın tüm İspanyolların eşitliğini etkilemediği sürece her türlü diyaloğa açığım" dedi.

İktidardaki Halk Partisi'nin girişimiyle İspanyol meclisinde bugün kabul edilen yasa tasarısı gereği, Anayasa Mahkemesi'nin Katalonya Başkanı Artur Mas'a görevden uzaklaştırma cezası verme olasılığının bulunduğunun hatırlatılması üzerine ise Rajoy, "Hoşuma gitsin ya da gitmesin bir Başbakan olarak her türlü mahkemenin kararına saygı göstermem, desteklemem gerekir. Her hükümetin ve her vatandaşın yapması gereken mahkemelerin kararlarını yerine getirmektir. Bu yüzden Anayasa Mahkemesi'nin kararını her zaman desteklerim. Yoksa demokrat biri olmam. Umarım sözüne ettiğiniz olasılık olmaz çünkü bizi hiçbir yere götürmez. Ortak duygulara geri dönmeliyiz" görüşünü savundu.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı