İSO'dan AB'ye Fehriye mektubu

Hürriyet Haber
23 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Eylül 2000 - 00:01

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, Belçika'nın Özdemir Sabancı cinayeti sanığı Fehriye Erdal'ı himayesinin iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasal ilişkilerin geleceğini olumsuz etkilemesinden duyduğu endişeyi, birer mektupla Belçika ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerine iletti.

Türkiye-AB Ekonomik ve Sosyal Karma İstişare Komitesi Eşbaşkanı da olan Kavi, Erdal'ın Belçika hükümeti tarafından himayesine ilişkin olarak Belçika hükümetine iletilmek üzere Belçika Büyükelçiliği ile AB Ekonomik ve Sosyal Komite yönetimlerine mektup gönderdi. Kavi, ‘hukuka davet’ mektubunda, Türk hükümetinin iade talebine karşın cinayet sanığı Erdal'ın Belçika'da himaye görüyor olmasının, Türk halkı ve iş dünyası tarafından anlaşılması güç bir tutum olarak değerlendirildiğini vurguladı. Kavi, şöyle devam etti:

‘‘Bu tutum, insan hakları konusunda duyarlı olduğunu ileri süren AB üyesi Belçika'nın, çifte standart uyguladığı izlenimini vermektedir. Belçika'nın bugün destekler göründüğü terör örgütlerinin yarın Belçika hükümetinin büyük sıkıntılara sokabileceği unutulmamalıdır. Tüm dünyada barışı, insan haklarını ve dayanışmayı savunan Türk toplumu, bu yanlış tutumun sürmesinin yalnızca terörü desteklemekle kalmayıp, Türkiye ile Belçika arasında önemli boyuta ulaşan ekonomik ve siyasal ilişkilerin de zedeleneceğinden endişe duymaktadır.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı