İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

İSO: Türkiye PMI yedi yılın rekorunu kırdı

DHA
01.02.2018 - 13:06Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 1 Şubat  (DHA) –  İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Ocak 2018 dönemi sonuçlarına göre geçen aralık ayında 54,9 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, ocak ayında 55,7’ye yükselerek Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında güçlü ve Mart 2011 tarihinden bu yana gözlenen en yüksek düzeyde iyileşme yaşandığını gösterdi. Bu iyileşmede üretim ve yeni siparişlerdeki artışlar belirleyici rol oynarken, istihdam artışı da üretimdeki güçlü büyümeyi destekledi.
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, PMI verilerine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Her zaman söylediğimiz gibi sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme için, ekonomimizin mutlaka sanayi ve üretim ağırlıklı bir temel üzerinde yükselmesi gerekmektedir. İstanbul Sanayi Odası olarak açıkladığımız PMI verileri 11 aydır kesintisiz bir şekilde iyileşiyor. Dahası ocak ayında da son yedi yılın en güçlü genişlemesini yaparak 2018 yılına coşkulu bir giriş yapması, Türkiye'de büyümenin sanayi ve üretim ağırlıklı bir vitese geçiş yaptığına işaret etmektedir. İSO İmalat Sanayi PMI Türkiye endeksinin bu yıl ocak ayında 55,7 ile 82 ayın zirvesine çıkması, İSO İmalat Sanayi PMI İstanbul’un da 55,1 ile 49 ayın en hızlı artışını gerçekleştirmesi, ekonomimizin sanayi ve üretim ağırlıklı bir merkeze doğru oturmakta olduğunun göstergesidir.”
“Bu veriler sanayimizin 2018 yılına oldukça iyi bir başlangıç yaptığına yönelik verdiği güçlü mesajlar olarak da düşünülmelidir. Açıklanan bu veriler, sanayicilerimizin büyüme yolunda ekonomimize en güçlü desteği verme noktasında ne kadar motive olduklarını ortaya koyması açısından da gurur vericidir.”
“Endeksin, ocak ayında ekonomimiz açısından moral verici seviyelere çıkmasında, hiç kuşkusuz hükümetimizin geçen yılın başından bu yana imalat sanayi sektörümüz başta olmak üzere; reel ekonomiye yönelik getirdiği başta KGF olmak üzere, güçlü destek ve teşviklerin de etkisinin olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bunun yanı sıra, bu verilerden sanayi ürünlerine yönelik iç ve dış talebin yeni yılda da çok kuvvetlendiğinin işaretlerini alıyoruz. Yine küresel iyileşme ve başta AB ülkeleri olmak üzere ihracat pazarlarımızdaki toparlanmayla birlikte artan dış talebin de sanayi üretimini desteklediğini söyleyebiliriz.” 
“Bugün artık sanayi üretiminde ulaşılan seviyelerle kapasiteler aşılmaya başlanmıştır. Bu nedenle artık sanayi sektörümüzde gerek kapasite artırıcı ve gerekse yeni yatırımların gerçekleşmesini beklemekteyiz. Gelinen bu nokta sürdürülebilir büyümenin en vazgeçilmez aksiyonu olan makine ve teçhizat yatırımlarının artışını da beraberinde getirmektedir. Bunun da sanayide üretim ve istihdam artışını tarihi zirvelere taşıyacağı açıktır. Sanayi sektörümüzdeki bu motivasyon, istek ve azim rüzgarına verimlilik, katma değer ve teknolojik yeniliklerle yön vermek gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum.”
İstanbul İmalat PMI ocak ayında 55,1’e yükseldi
Geçen aralık ayında 53,0 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da ocak ayında 55,1’e yükselerek İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında belirgin bir iyileşme yaşandığını ve bu iyileşmenin son dört yılı aşkın bir dönemin en güçlü düzeyinde gerçekleştiğini gösterdi. Güçlü müşteri talebinin etkisiyle üretim ve yeni siparişlerde gerçekleşen belirgin artış, PMI yükselişini destekledi. İmalat üretimindeki büyüme hızı son 49 ayın en yüksek düzeyine ulaşırken, yeni sipariş hacmi de son dört yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi.
Firmalar yeni siparişlerdeki büyümenin yansıması olarak 2018 yılının başında istihdamı artırdılar. Üstelik bu artış aralık ayına kıyasla hızlandı ve altı yıldan uzun bir dönemin en yüksek düzeyinde kaydedildi. Önceki aya kıyasla bir miktar hız kesmiş olsa da satın alma faaliyetlerinde de güçlü yükseliş gerçekleşti. (Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İSO: Türkiye PMI yedi yılın rekorunu kırdı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

09 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:19
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:10
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı