İSTANBUL HABERLERİ

İSO Türkiye PMI: Nisan’da satın alma endeksi 51.7 ölçüldü

DHA
02 Mayıs 2017 - 12:14Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 12:15

İSO Türkiye PMI: Nisan’da satın alma endeksi 51.7 ölçüldü

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

İstanbul, 2 Mayıs (DHA) – Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan ve imalat sanayi performansında hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat Sanayi PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Nisan ayında 51.7 olarak ölçüldü.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI Nisan 2017 raporları açıklandı. Rapora göre İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI nisan ayında eşik değer olan 50,0 üzerinde ölçülerek 51.7 olarak kaydedildi. Raporda, ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği vurgulandı. PMI, Nisan ayında Aralık 2015’ten beri gözlenen ikinci en yüksek düzeyde gerçekleşerek imalat sektörünün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin devam ettiğini gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI Nisan ayı anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, şunları söyledi: “Üretim, yeni siparişler ve ihracattaki güçlü artış hızlarıyla birlikte Türk imalat sektöründeki iyileşme nisanda da devam etti. Bunun yansıması olarak imalatçılar satın alma faaliyetlerini ve istihdamı genişlettiler. Ayrıca son anket verileri imalat sektöründeki fiyat baskılarının daha da hafiflediğine işaret etti.”

İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da Nisan ayında 52.1’e yükselerek Türkiye’nin en büyük şehrinin imalat sektöründeki faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret etti. Nisan'da PMI’da gerçekleşen yükseliş, beş alt endeksin tamamındaki iyileşmeden kaynaklandı.

Anket sonuçlarına göre, Mart ayında anketin 12 yıllık geçmişinde gözlenen en yüksek aylık artışlarından birini gerçekleştirerek 52.3 düzeyine yükselen PMI, Nisan ayında hafif çapta gerilemiş olsa da eşik değerin üzerinde kaydedildi. PMI, Nisan ayında uzun dönem ortalaması olan 50.7 seviyesinin üzerinde ve Aralık 2015 tarihinden bu yana gözlenen ikinci en yüksek düzeye çikarak imalat sektörünün faaliyet koşullarında güçlü iyileşmenin sürdüğünü gösterdi. 

İmalat sektöründe Nisan'da yaşanan genel iyileşme yeni iş hacminin daha da yükselmesinden kaynaklandı. Yeni iş hacmindeki artış hızı Mart ayına kıyasla hafif azalmakla birlikte son üç yılın üçüncü en yüksek düzeyinde kaydedildi. Yeni ihracat siparişleri ise üst üste dördüncü ay olacak şekilde arttı.

İstanbul İmalat PMI nisanda güçlü iyileşme ile 52.1’e yükseldi

Mart ayında 49.7 düzeyinde kaydedilen İSO İstanbul İmalat PMI da Nisan ayında eşik değerin üzerine çıkarak 52.1’e yükseldi. Endeks, Kasım 2014’ten bu yana gözlenen en yüksek düzeyde ve uzun dönem ortalaması (Ocak 2006’dan beri) olan 50.5’in üzerinde gerçekleşerek Türkiye’nin en büyük şehrinin imalat sektöründeki faaliyet koşullarında güçlü iyileşme yaşandığına işaret etti.

Nisan ayında PMI’da gerçekleşen yükseliş, beş alt endeksin tamamındaki iyileşmeden kaynaklandı. Üretim Endeksi son 38 ayın en yüksek değerine, Yeni Siparişler ve İstihdam endeksleri de eşik değer 50.0’nin üzerine çıkarak büyümeye işaret etti. Tedarikçilerin ortalama teslimat süresi Mart ayına kıyasla hafif çapta arttı. Girdi Stokları Endeksi ise 50.0’nin altında kaldı ama Mart ayına kıyasla yükseldi.
 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İSO Türkiye PMI: Nisan’da satın alma endeksi 51.7 ölçüldü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İSO Türkiye PMI: Nisan’da satın alma endeksi 51.7 ölçüldü haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı