İSTANBUL HABERLERİ

İSO: Sanayi büyüme konsunda ekonominin lokomotifi olabilir

DHA
31.03.2017 - 13:11Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 31 Mart (DHA) – İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, büyüme verilerini değerlendirdiği açıklamasında, verilerin sanayi sektörünün büyüme konusunda Türkiye ekonomisinin lokomotifi olabileceğini gösterdiğine dikkat çekti.

Bahçıvan, 2016 yılı büyüme verilerinin sanayi sektörünün büyüme konusunda Türkiye’nin ve ekonomisinin lokomotifi olabileceğini gösterdiğini dile getirdi. Sanayi sektörünün 2017 yılının ilk verileriyle de lokomotif olduğunu gösterdiğini vurgulayan Bahçıvan, şöyle dedi:

“Gerek istihdama olan katkımız, gerek ihracattaki rolümüz, gerekse büyümeye olan büyük desteğimizle sanayi sektörümüz bir takım yapıcı teşviklerle de desteklendiği zaman, Türkiye’nin umudu ve ışığı olduğunu, olacağını bir kez daha ortaya koymuştur. Sanayiciler olarak bu moral ve motivasyonun süreceğine olan inancım tamdır. Bu çerçevede bu ülkenin sanayicileri olarak Türkiye’nin büyümesine olan desteğimizin 2017 yılında da süreceğini düşünmekteyiz.”

Büyükekşi: Net dış ticaret büyümeye binde 2 negatif katkı vermiş oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de 2016 yılı 4. çeyrek büyüme verisini değerlendirirken beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme performansı sergilendiğine dikkat çekti ve ekledi:

“Her ne kadar bu oran Türkiye’nin potansiyelinin altında olsa da, bu dönemde ülkemizde yaşanan terör olayları, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonraki gelişmeler, çevremizde yaşanan çatışmalar gibi etkenlere rağmen yakalamış olduğumuz büyüme rakamını başarılı buluyoruz. Görüyoruz ki, Hükümetimizin ekonomiyi canlandırmaya yönelik aldığı tedbirler meyvelerini vermeye başladı. 2017’nin ilk çeyreğinde de bu önlemlerin etkisinin daha yoğun hissedilmesi ile birlikte daha yüksek oranda büyüme yakalayacağız. Öte yandan, son çeyrekte turizmdeki kayıpların etkisiyle net dış ticaret büyümeye binde 2 negatif katkı vermiş oldu. Ancak, turizmi hariç bıraktığımızda, mal dış ticaretinin büyümeye pozitif katkı vermesi bizim için sevindirici bir gelişme.”

Büyükekşi, Türkiye’de 2016 yılında yaşananların onda biri başka bir ülkede yaşanacak olsa, o ülkenin toparlanmasının yıllar süreceğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Ülkemiz çok hızlı bir şekilde toparlanmasını bildi ve 20 AB üyesi ülkeden daha başarılı bir performans sergiledi. Büyüme verilerimiz, 27 çeyreklik büyüme serimizin ardından küçülme yaşadığımız 2016 yılı üçüncü çeyreğinden sonra, ülkemizin geleceğine yönelik tereddütlere de en güçlü cevap olarak ortaya çıktı. İhracatçılar olarak atılım yılı ilan ettiğimiz 2017 yılında ise ihracatçılarımızın gayretleri ve Hükümetimizin gerek yatırımlara gerek ihracata yönelik vermiş olduğu desteklerle birlikte net dış ticaretin büyümeye pozitif katkı vereceğine inanıyoruz. Bu sayede çok daha yüksek oranlarda büyüme rakamları kaydedeceğiz. Daha fazla büyüyeceğiz, daha fazla ihracat yapacağız, daha fazla istihdam yaratacağız. İnanıyoruz ki 2017 yılında ekonomimiz potansiyelinin üzerinde bir performans sergileyecek ve 2023 hedeflerine bir adım daha yaklaşacağız.” (Fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden İSO: Sanayi büyüme konsunda ekonominin lokomotifi olabilir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 13 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İSO: Sanayi büyüme konsunda ekonominin lokomotifi olabilir haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı