İSO: Ekonomi MGK gündemine girsin

Hürriyet Haber
21 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2000 - 00:01

İTO Başkanı Mehmet Yıldırım DGM'nin Meclis dışından hükümet atamasını önerirken, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, ‘‘Yıldırım, sözlerinin maksadını aştığının farkında. Ancak, ekonomik krizin MGK gündemine alınması düşünülebilir’’ dedi.

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, hiç olmaması gereken bir mali krizle ülkenin karşı karşıya kaldığını belirterek, ‘‘İçinde olduğumuz bu krizde hükümetimizin ağır ihmali vardır. Böylesine önemli bir süreçte ülkemizin ekonomik durumunun, işsizlik ve üretimin durmasının yaratabileceği güvenlik sorunları nedeniyle MGK gündemine alınması önerisi düşünülebilir. Ancak sayın Yıldırım, irticalen konuşurken kullandığı uslübun maksadını aştığının kendisi de farkındadır’’ dedi.

Kavi, yılın son İSO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, ülke olarak çok zor günlerden geçildiğini kaydederek, şunları söyledi: ‘‘Gün geçmiyor ki, yeni bir kriz, yeni bir üzüntü, sıkıntı önümüze gelmesin. Başta Türk sanayii olmak üzere, tüm ekonomi çok ağır koşullarda var olma mücadelesi, onur mücadelesi veriyor. 1998 Ağustosu'ndan bu yana bu gerçeği dile getiriyoruz, hem de medeni bir uslupla, ancak Ankara'nın kulakları tıkalı.’’

Hükümetin gündeminde ekonominin öncelikli konu olmadığını savunan Kavi, hükümetin ekonomik programı uygulamaya koyarken, enflasyon, büyüme hedeflerini belirlerken, çok önemli bir hususu unuttuğunu bildirdi.

Kavi, ‘‘Asıl olanın sonuç değil, bu sonucun istikrarını sağlamak olduğunu bu kez de unuttuk. Hele unuttuğunuz şey üretimle büyüyebilmenin sürdürülebilir bir gerçek olduğu ise, o zaman büyüme oranlarınız da hiç birşey ifade etmez’’ diye konuştu.

Ekonomi yönetimi için takım kurulamadığını, lidersiz yola devam ederken işin ağırlığının bürokrasiye kaldığını savunan Kavi, siyasi ayağın eksik olduğu, toplumun kurumlarının ortak edilmediği bir süreçte bu üzüntülerin kaçınılmaz olacağını ifade etti.

‘‘İsyan etmek ile herşeye boşvermek arasında neredeyiz? Panikle biryere varamayacağımız ortada’’ diyen Kavi, akılcı, yaratıcı, doğru çözümleri sabırla aramak zorunda olduklarını söyledi.

Kavi, ‘‘Hükümetimiz kendisi dışında sivil toplumnun da çözümler üretebileceği gerçeğini anlamalı ve ilgili tarafların danışmanlığındanyararlanmalıdır. Eğer bu olmaz ise bir sonraki krize kendimizi şimdiden hazırlamamız gerekebilir’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı