Gündem Haberleri

  İsminiz ne sorusu onları mahkemeye taşıdı

  Hürriyet Haber
  22.08.2012 - 10:55 | Son Güncelleme:

  Nüfus kâğıtlarında isimleri Kamerya, Ümmügül, Muradiye, İmdat, Moduk, Top, Tosik’ti.

  Ancak yargıya başvurarak isimlerini ya da soyadlarını değiştirdiler. Yeni isimlerini seçerken ise izlenme rekorları kıran diziler etkili oldu...


  İŞTE DEĞİŞTİRİLEN İSİMLERDEN ÖRNEKLER

   

  Son dönemde mahkeme kararlarına göre gazetelere yansıyan isim ve soyisim değişiklikleri şöyle;

  ESKİ – YENİ
  Arife - Yazgülü
  Dursun - Mert
  Muradiye - Yağmur
  Kamerya - Kader
  Abdurrahman - Asım Fatı - Gül Fatma
  Yaşar - Aslı
  Asiye - Asya
  Şirvan - Berin
  Keziban - Esra
  Zöhre - Eda Su
  Melahat - Merve
  İmdat - Suat
  Fatma - Hilal
  Ümmügül - Gül
  Fethullah - Selim
  Hanım - Beren
  Memlüke - Melek

  SOYİSİMLER
  Dana - Ertürk
  Karabulak - Öztoprak
  Tanko - Kardeş
  Moduk - Kuzey
  Güdüğün - Çınar
  Yosma - Yıldız
  Kazık - Uğurlu
  Satılmış - Türkyılmaz
  Top - Alşahin
  Sevad - Esad
  Tosik - Uysal

  Hepimizin bir adı var ve tercihi biz yapamıyoruz. Aileler, çocuklarına ya doğdukları dönemin moda ismini ya da aileden yadigar isimleri koymayı tercih ediyorlar.
  Bundan rahatsızlık duyanlar ise soluğu mahkemede alıyor. Milliyet'in haberine göre ad veya soyadından sıkılan ya da utanan kişilerin başında kadınlar geliyor. Soyadlarını değiştirenler ise çoğunlukla erkekler. Kadınlar Beren, Yağmur gibi isimleri seçerken, soyadında ise durum biraz farklı. Türk insanı, “Top”, “Tosik” gibi toplumda farklı yönlere çekilebilecek soyisimleri için yargıya başvuruyor. İsim değiştirenlerin tercihleri ise daha çok dizi oyuncularının isimleri.


  Aslında  Medeni Kanunun 27. maddesi adın değiştirilmesine sadece haklı sebeplerin olması ve bu sebeplerden dolayı hakimde ad değiştirmenin zorunluluğu ile ilgili bir kanaat oluşması durumunda izin veriyor. Ancak,haklı sebepler konusunda net bir ifade içermiyor. Bu yüzden ad ve soyad değişikliği için dava açarken haklı sebep olarak Nüfus Kanunu’nun 21. Maddesi ve Soyadı Kanunu’nun 3. Maddeleri dikkate alınıyor. Orada da şöyle deniliyor;


  “Milli kültüre, örf ve adetlere uygun olmayan, gülünç ve çirkin anlamları olan, kişisel ilişkilerde veya meslek ve sanatın icrasında yanlış anlamalar doğurabilecek husususlar haklı sebep sayılacaktır.” Bunların dışında haklı sebep ise, kişinin gerek sosyal, gerekse iş çevresinde kimlikte yazan isimden başkaca bir isimle tanınması, kimlikte yazan ismini sadece resmi işlemlerinde mecburiyet dolayısı ile kullanması olarak biliniyor.

   

  SADECE BİR KEZ AÇILIYOR


  İsim değiştirme davalarının mahkemenin yoğunluğuna göre 2 - 4 ay arasında değiştiğini belirten avukat Vural Ergül, bu süreç hakkında şu bilgileri verdi:
  “Medeni Kanun ve Nüfus Kanunu gereğince ad ve soyadın değiştirilmesini talep hakkı ad ve soyadın sahibine aittir. Kişi bu başvuruyu bizzat kendisi yapabileceği gibi avukatıyla da yapabilir. Ad ve soyad değiştirme davaları sadece 1 kez açılabilir. Adını veya soyadını değiştirmek isteyen kişi, ikametgah Asliye Hukuk mahkemesine bir dilekçe ile başvuru yapar. Dava görülürken; nüfus Müdürü veya nüfus memuru hazır bulunur. Değişiklik yerel gazetede ilan edilir ve nüfus müdürlüğüne bildirilir. Ad veya soyad değişimi nedeniyle zarar gören kişiler var ise, bu değişikliğin öğrenilmesinden itibaren bir yıl içerisinde kararın kaldırılmasını talep edebilir. Dava için 2 adet tanık gereklidir.Tanıklardan birinin (aile dışından) iş arkadaşı veya sosyal yaşantısından arkadaşı olması faydalıdır.”

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı