İsmi olmayanlar oy veremeyecek

Ali VARLI / BERLİN
02 Eylül 2015 - 10:02Son Güncelleme : 02 Eylül 2015 - 10:02

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmayan yurtdışı seçmenler, Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak milletvekili seçimlerinde oy kullanamayacak. Yurt Dışı Seçmen Listesi bugünden itibaren askıya çıkıyor. Listeler 10 Eylül’de askıdan indirilecek.

Yurtdışında yaşayan seçmenler, Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak milletvekili seçimi için 8 Ekim’den itibaren oy kullanabilecek. Ancak Yurt Dışı Seçİsmi olmayanlar oy veremeyecekmen Kütüğüne kayıtlı olmayan seçmenler oy veremeyecek

Yurtdışı seçmen listeleri bugün askıya çıkıyor. Listeler 10 Eylül’e kadar askıda kalacak. Adresleri yanlış olanlar, listede adı bulunmayanlar veya seçmen bilgisinde hata olanlar 10 Eylül’e kadar itirazda bulunabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) yapılan açıklamada, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde ismi bulunmayanların veya bilgilerinde düzeltme yapmak isteyenlerin, kendilerine en yakın dış temsilciliğe başvurarak Adres Beyan Formu (B) doldurmaları istendi.

30 GÜMRÜK KAPISI

YSK, 1 Kasım’da, yurt dışı seçmeninin toplam 30 kara, havaalanı ve liman gümrük kapılarında oy kullanılabileceğini belirledi. Buna göre belirlenen gümrük kapılarında 8 Ekim Perşembe günü saat 08.00’de oy verme işlemi başlayacak. Her gün 24 saat boyunca oy verilebilecek. Gümrük kapılarında 1 Kasım pazar günü saat 17.00’de oy verme işlemleri tamamlanacak. Sandık kurulacak bazı gümrük ve havaalanları şunlar: Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Dereköy kara gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Gaziantep, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Dalaman ve Bodrum-Milas Havaalanları ile Kuşadası ve Ayvalık Liman Gümrük Kapısı.

Etiketler: avrupa , seçim


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı