Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İsmet Solak: Yurttaş Akıncı...

İsmet SOLAK

Geçen hafta, ehl-i dil dostum Mehmet Dülger'le ziyaretime geldiler. Yurttaş Hüsnü Akıncı ile yüz yüze tanıştık.

Adını çok duymuştum. Mektuplarından biliyordum. Adapazarı'nda eczacı.

Yurttaşlık bilinci dorukta. Bu bilinci biraz yayabilsek, ne yolsuzluk kalırdı, ne soysuzluk! Hemen her ülke sorununa karşı müthiş duyarlı.

Sarılıyor kaleme káğıda, döşeniyor mektupları. Başbakan, bakan, Merkez Bankası başkanı, müsteşar, sendika başkanı ya da gazeteci... Fark etmiyor.

Düşüncelerini da araştırmalara dayanarak, belge gösterip rakam vererek, üstelik kaynak göstererek sıralıyor:

‘‘Yurttaş, Hüsnü Akıncı!’’

* * *

1997 yılında, bunları bir kitapta toplamıştı:

‘‘Tansu Çiller'e mektuplar...’’

İki baskı yapmıştı. Bıkmadan usanmadan yazıyor:

‘‘Sayın Gazi Erçel, Merkez Bankası / Ankara

Dikkatlerinize arz ediyorum;

1- Merkez Bankası'nın 19 Şubat 1999 tarihli verilerine göre, toplam mevduat (döviz tevdiat hesapları dahil) 16 katrilyon 872 trilyon 300 milyar TL'dir. (Toplam mevduat içinde vadesiz mevduatın yüzde 5.3'ü kadar.) Şimdi soruyorum; bu denli büyük oranda kaydi para yaratan bankacılık sistemi ile Türkiye, nereye gider ve ekonomisini nasıl düzeltir?’’

Örnekleri sıralıyor. Tarih: 09.01.1999. Erçel'in yanıtı da dosyasında.

* * *

Bir başka mektup, Japonya Büyükelçiliği'ne:

‘‘Sayın Büyükelçi,

Bugün insanlık álemi, dünya gelirinin adaletsiz dağılımı sebebiyle sıkıntılıdır. ABD ile ABD'nin Avrupa'daki ayağı ve temsilcisi durumundaki İngiltere'nin müştereken enerji kaynakları dahil, dünya zenginliklerini, kendi çıkar ve stratejileri istikametinde ellerinde bulundurmak istek ve baskıları dünyanın huzurunu bozmuştur. (...)

Gönlüm arzu etmektedir ki, teknolojik üstünlüğü tartışılmaz Japonya'nın Türkiye'nin gerçekleştirmeye mecbur olduğu tüp geçit, demiryolu ve raylı sistem projeleriyle, enerji yatırımlarına büyük ilgi göstersin.’’

İmza, Hüsnü Akıncı. Tarih: 31. 05. 1998.

* * *

TRT'de, Ertürk Yöndem'in hazırlayıp sunduğu Perde Arkası programında, kömür konusu işleniyor. Hüsnü Akıncı, daktilosunun başına oturuyor:

‘‘İşlediğiniz kömür konusu, her alana örnek teşkil edecek niteliktedir. Kömür ihtiyacımız 10 milyon ton. Üretim 2 milyon ve 8 milyon ton kömür de ithalat yoluyla karşılanıyor.

Bu, Türkiye'ye bilerek veya bilmeyerek yapılan en büyük kötülüktür.’’

Tarih: 28.01.2000. İmza: Hüsnü Akıncı. Bir Akıncı, milyon yurttaş...

10 olsa, 20 olsa... Ya 1000 artarsa? Mehmet Dülger gülümsüyor:

- Aman üstadım, fincancı katırlarını korkutmayın!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI