Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İsmet Solak: Sağduyu için gün bugündür

İsmet SOLAK

1038 delegenin sağduyusu oya dönüşse, 'Ulu Çınar' yeniden yeşerecek. Gün bugündür... Laik cumhuriyeti kuran CHP'de, öz çizgi aranıyor:

‘‘Kamuoyuna ters düşecek bir sonuç korkarız ki, partimiz için onarılması çok güç bir durum yaratabilir.’’

Bu uyarıyı, emektar ve cefakár CHP'li parlamanterler yapıyor:

‘‘Bu kurultayın, 'bazı kişilerin desteğini sürdürmek isteyenlerin' kendi çıkarları için kullanacakları siyasal bir arena olmasını istemiyoruz. Halk kesimlerine gerçek hizmeti verecek, 'bundan sonra ödünsüz savunulacağına inandığımız 6 ilkeye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk ruhuna, Kuvayı Milliye azmine' sahip CHP'li kadroların bu zor günleri de aşacağına olan inancımızı bir kez daha yineleriz.’’

Eski CHP'de onuru ve gururu yaşayıp yaşatanlar, kurultaya el koyuyor:

- Avni Gürsoy, Tekin İleri Dikmen, Memduh Ekşi, Mehmet Gümüşçü, Abdullah Emre İleri, Hasan Zengin, Erdoğan Bakkalbaşı, Metin Somuncu, Temel Kitapçı, Sami Gökmen, Selahattin Çolakoğlu, Halil Akyüz, Sururi Baykal ve uzayıp giden imza listesi. Bu çağrı, 1038 delegeye bırakılan bir vasiyet gibi:

‘‘Bayrak artık sizde, CHP'yi yere düşürmeyin!’’

* * *

Gün bugün... Yer: Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu.

Bir fotokopi elden ele dolaşıyor: 'Haftaya Bakış/Ahmet Taner Kışlalı.'

Yazı başlığı şöyle: ‘Deniz’ler durulmuyor'

Rahmetli Prof. Ahmet Taner Kışlalı, 1 Mayıs 1998 tarihli yazısında, Prof. Muammer Aksoy'un Baykal'ı nasıl değerlendirdiğini anlatıyor:

‘‘Hırsı aklının önüne geçer!’’

Kışlalı ve Aksoy, laik Türkiye Cumhuriyeti için şehit düşmüş, ödünsüz Atatürkçü ve bilinçli CHP'li idiler. Işık içinde yatsınlar.

* * *

Deniz Bey, Antalyalı.

Antalya'dan, Çağdaş Sosyal Demokratlar Platformu'ndan bir çağrı yapıldı:

‘‘Sayın Baykal, adaylıktan çekilin. Yıllarca sana oy verip milletvekili yapan, bakan ve genel başkan olmanı sağlayanlara, Atatürk ve Atatürkçülere, çağdaş, laik ve demokratik cumhuriyet güçlerine zerre kadar saygın varsa, Atatürk'ün partisi CHP'nin siyasi arenadan tamamen silinmemesini istiyorsan adaylıktan lütfen çekil ve saygın bir parti üyesi olarak köşende otur!’’

Çağrı metninin altında, Platform Sözcüsü Hüseyin Yıldırım ile Antalyalı 300 CHP'linin imzaları yer alıyor.

* * *

86 yaşındaki CHP'linin, 1937 yılına ait CHP kimliğini gösterirken eli, konuşurken de sesi titriyor:

- Çok endişe ediyorum evlat. Millet onu tutmuyor, fakat o ısrar ediyor. Manası da yok, ne yaparsa yapsın olmuyooor. Ama olan CHP'ye oluyor!

Yeter, artık CHP'ye olan olmasın. CHP, yine CHP olsun.

Gün, bugündür...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI