Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

İsmet Solak: Mayıs ayı bereketi

İsmet SOLAK

MAYIS ayı, hareketli geçer. 2000 yılının Mayıs ayı, daha da hareketli ve çok bereketli geçiyor.

Cumhurbaşkanı turları koşuşturmayla geçti. Ardından Edirne... Trakya Gazeteciler Derneği'nin sempozyumu... Döndük, Çankaya etkinlikleri...

Pazartesi sabahı, Baba'nın tarihi son basın toplantısına gittik:

- Benim için en büyük olay; bulunduğum bu yüce makamı hilesiz, kansız, kavgasız, entrikasız devretmiş olmamdır. Bundan güzel bir şey olur mu?

Törenle devir-teslimin, 'kalıcı bir geleneğe dönüşmesini' de istedi.

Ben de, ‘‘Bundan sonra ne yapacaksınız? Parti kuracak mısınız? Siyaset üstünde kalıp bilge kişi mi olacaksınız?’’ diye sordum. Keyfi yerindeydi:

- Ben, daha bu soruyu kendi kendime sormadım. Sen bunu bana sormuş ol, ‘Açık ve net yanıt vermedi. Zaten cevap vermek istemediği durumlarda böyle laf kalabalığı yapar’ de (Kahkahalar). Ama, öyle de değil. Cevap verecek durumda değilim. Hele bir eşit hale gelelim.

Dün eşit hale geldik. Görevi, 'beş önemli dosya' ile halefine devretti.

Coşkulu kalabalığı yararak evine döndü. Muhteşem bir dönüştü!

* * *

Güniz Sokak'ta çiçeklerle, güllerle karşılandı. 23 Nisan şöleni gibiydi.

Çiçek üreticilerinden tam 17 bin gül gelmişti. Organizeyi Yılmaz Hastürk yaptı. 7 bin gül konfeti halinde başına serpildi. 10 bini halka dağıtıldı.

Parti amblemi yoktu; bayrak vardı, gül vardı, halk vardı:

‘‘Hadi Baba göreve, hedef Büyük Türkiye!’’

Güniz Sokak'ta davullar, zurnalar çalıyordu. Efeler, zeybek oynuyordu.

Baba'yı ulusal giysili Muharip Gaziler çok duygulandırdı.

Şalvarlı, poturlu insanlar, modern giyimli kadınlar, gençler ağlıyordu.

Yurdun dört bir yanından gelmişlerdi. On binlerce Ankaralı, Diyarbakırlı, Edirneli, Ağrılı, Aydınlı, Muşlu, Ispartalı. Bir halk hareketi yaşandı.

* * *

Dedik ya, mayıs ayı hareket ayı.

Bugün gözler ve yürekler Galatasaray'ın Kopenhag şöleninde.

Yarın, Kırklareli'nde 'şiir dinletisi' var; Grand Otel'de, 14.00'te.

Ankara'da, Türk Devrim Kurumu ve Yenimahalle Belediye Başkanlığı'nın dün başlayan Atatürk Gençlik Sempozyumu sürüyor. Saat 2.30'da, Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde Türk Sanat Müziği konseriyle taçlandırılacak.

19 Mayıs... Atatürk'ün aydınlanma devrimini yeniden yaşayacağımız gün!

Çankaya Belediyesi'nin, 'Biz Geleceğiz' şöleni bu coşkuyu, Kızılay'dan birlik ve dirlik yüceliğine taşıyacak. Muazzez Abacı, Emrah, Edip Akbayram, Belkıs Akkale, Grup İstasyon ve Grup Ayna'nın parçaları halkı ulusal sevgi şöleninde buluşturacak. Kızılay Meydanı'nda, tıpkı eskiden olduğu gibi!

Ve, 20 Mayıs Cumartesi. Eski Harbiyeliler'in geleneksel buluşmaları. 37 yıl öncesindeki gibi; 18-19 yaşın delikanlı buğusu ile vatan sevgisini aynı teknede yoğuracağız. Ve geceyi, Harbiye Marşı'nı söyleyerek noktalayacağız.

İstanbul, Topkapı Eresin Hotel. Ankara, Atakule Kubbe Restoran, saat 20.00.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI