ANKARA HABERLERİ

İsmet Paşa’nın yanında Pembe Köşk’te tanıtıldı

Hürriyet Haber
12.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Pembe Köşk, Ali İhsan Göğüş’ün, ’Hep İsmet Paşa’nın Yanında’ adlı kitabının tanıtım toplantısına ev sahipliği yaptı.

Hürriyet Haber

Bu özel günde çok duygulandığını ifade eden Özden Toker, Göğüş’e "İyi ki babamı bırakmadınız, her zaman yanında oldunuz ve iyi ki bu kitabı yazdınız" dedi. Kitabı okurken hem bildiği şeyleri hatırladığını, hem de yeni şeyler öğrendiğini ve büyük bir heyecan duyduğunu ifade eden Toker, Göğüş ile İsmet İnönü’nün arkadaşlıklarını anlattı ve "Göğüş, İnönü ve Toker aileleri olarak her zaman iç içe yaşadık" şeklinde konuştu.

İsmet İnönü’nün mektuplarından ve anılarından örnekler okuyan torunu Gülsüm Bilgehan Toker, "Çocukluğuma dair Pembe Köşk’ten hatırladığım, ailenin fertlerinden bir tanesi de Ali İhsan Göğüş’tü. Göğüş Pembe Köşk ailesinin bir parçasıydı ama aynı zamanda siyasette de her zaman İsmet İnönü’nün yanında oldu" dedi.

Pembe Köşk’ün Cumhuriyet tarihini hissettiren ve yaşatan bir mekan olduğunu ifade eden Ali İhsan Göğüş ise, "İsmet Paşa, sadece milli mücadelemizin Garp Cephesi komutanı değil, aynı zamanda kurulan yeni cumhuriyetin devrimlerini uygulayıcı başbakanıydı" dedi. Milli mücadele yıllarından bahseden Göğüş şunları söyledi:

"İsmet Paşa ülkemizi İkinci Dünya Savaşı’na sokmayarak, Atatürk’ün kurduğu bağımsız cumhuriyetin devam etmesini sağlayan bir insandır. Atatürk’le beraber cumhuriyetin kurulmasında büyük roller üstlenen İsmet Paşa’nın, pek çok hatırayı taşıyan evinde böyle bir konuşma yapmak bana nasip olduğu için kendimi dünyanın en mutlu insanlarından biri olarak hissediyorum. Türk Milleti yaşadıkça, Atatürk ve İsmet Paşa da ebediyen Türk Milletiyle beraber yaşayacaklardır."

Hande BAŞPINAR

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İsmet Paşa’nın yanında Pembe Köşk’te tanıtıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı