İsmet Özel’i kim öldürdü

Kültürazzi
10 Ocak 2010 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ocak 2010 - 02:10

Şiirleriyle değil de artık öne sürdüğü aykırı görüşleriyle tartışılan şair İsmet Özel son olarak Müslüman-Türkçülük teziyle yine gündemdeydi geçtiğimiz haftalarda. Doğal olarak edebiyat dünyasının gündeminin de ilk maddesiydi kendileri. Hakaret edenler, deli diyenler oldu, artık şiir yazamadığı için bu sözleri söylediği ileri sürüldü, geçmişte yazdığı şiirlerin bu saçmalıkları örtmeye yeteceğini, hatta hoşgörülmesi gerektiğini savunanlar oldu. Ve en son İsmet Özel’in öldürülüşünü anlatan bir roman olaya son noktayı koydu.

Geçtiğimiz ay Habertürk televizyonunda Balçiçek Pamir’in programına konuk olan şair İsmet Özel’in açıklamalarıyla kapattık 2009 yılını.
Ne demişti Özel?
“Müslüman değilseniz Türk olamıyorsunuz. Türk demek Müslüman demektir. Her Müslüman Türk değildir ama her Türk Müslümandır. Bir insan bunun aksini söylüyorsa niyetini keşfetmek lazım.”
Ve Alevilerle ilgili ortaya attığı iddialar da bu kerameti kendinden menkul düşüncelerini taçlandırmıştı.
Şimdiye kadar söylediklerini fikren destekleyen çıkmasa da edebiyat dünyasında İsmet Özel başlığı altındaki tartışma temelde insanları ikiye böldü.

MUAVİYE Mİ YOKSA EN BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ Mİ

Özellikle Alevilikle ilgili söyledikleri sonrasında hakkında Muaviye ve Yezid benzetmeleri çokça yapıldı. Nesimi’nin derisini yüzenlerle aynı kafa yapısına sahip olmakla suçlandı.
Özellikle Sivas Madımak katliamından sonra orada yakılan şairlerin değil de onları yakanların yanında yer alması sonrasında kendisinden başka bir şey beklenmediği dile getirildi.
Bir diğer grup ise bütün bu düşüncelere katılmakla birlikte bir İsmet Özel şiirinin toptan reddedilemeyeceği görüşünde.
“Tamam son yıllarda, özellikle dine sarıldıktan sonra şiir anlamında doğru dürüsüt bir şey üretememiştir. Dünya edebiyatının pek çok büyük ismi gibi kafayı yemiştir ama bu onun Türkçe yazmış en büyük şairlerden biri olduğu gerçeğini değiştirmez.”
Evet, tartışmalar bu iki ana başlıkta toplanabilir.

POETİK NEDENLERLE ÖLDÜRÜLDÜ

İsmet Özel,eğer bir cinayet işlese bile cezai ehliyeti yoktur noktasına gelindiği bir anda cinayete kurban gitti.
Daha doğrusu gittiği yeni yazıldı.
Çünkü cinayet 6 Mayıs 1999 gecesi saat 03.07’de işlenmişti. Kendi masasında, oturduğu sandalyeye elleri urganla bağlanmş ve karnına bir mızrak sokularak öldürülmüştü.
Gerçekte kimse istemez tabii böyle bir şeyin olmasını.
Bu da zaten bir roman. Yazarı İsmail Pelit. Geniş Kitaplık tarafından yayımlandı kitap.
Roman şu cümlelerle tanıtılıyor:
“Saplantılı bir şiir okuyucusunun şair İsmet Özel’i poetik sebeplerle öldürmesini konu edinen bir roman.”
“Kimdir Türkiye’de şiiri anlamak için şairin kanını dökecek kertede anlama muhtaç? Kimdir anlamlı olabilenin ille de şiirin içinde kendisini beklediğine inanmış? Hayatının anlamsızlığını, kimdir İsmet Özel’in ölümüyle değiştirmek isteyen?”
İsmet Özel şiirini seven ve üzerine düşünenlerin ilgiyle okuyacakları bir roman.
Ona sinir olanları da belki bir nebze sakinleştirir.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı