« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"İsmail Sarıkaya istifa etsin"

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, Ünal Aysal ile ilgili sözleri nedeniyle 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşdamları Derneği (GSYİAD) Başkanı İsmail Sarıkaya'ya tepkiler çığ gibi büyüyor… GSYİAD’ın duayen isimlerinden olan Avukat Metin Ünlü de Sarı Kaya’nın tavrına hakkında sert açıklamalarda bulundu ve kendisini istifaya davet etti.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

GSYİAD'ın geçtiğimiz günlerde verdiği iftar yemeğine Ünal Aysal'ın katılmaması üzerine İsmail Sarıkaya yemekte yaptığı açıklamada, bugüne kadar hiçbir Galatasaray başkanından ve camiasından bir istekte bulunmadıklarını fakat Ünal Aysal'dan bir istekleri olduğunu ifade ederek, “Bugün itibarıyla Sayın Ünal Aysal'dan bir talebimiz ve beklentimiz var. 'Geliyorum' dediği zaman gelmesini, 'Bir işi yapıyorum' dediğinde de yapmasını beklemekteyiz” demişti.
 
Bunun üzerine de Galatasaray Kulübü’nden “GSYİAD Başkanı İsmail Sarıkaya'nın Başkanımız Ünal Aysal'a ilişkin Galatasaray geleneklerini hiçe sayan, GSYİAD gibi bir kuruma yakışmayan ifadesini şiddetle kınıyor, Sayın başkanımızdan ve camiamızdan derhal özür dilemesini talep ediyoruz” açıklaması yapıldı…
 
TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

İsmail Sarıkaya’ya, Galatasaray’ın önce gelen isimleri tepki göstermeye devam ediyor. Son olarak sert bir açıklama da GSYİAD’ın önde gelen isimlerinden olan Avukat Metin Ünlü’den geldi.

hurriyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Av. Ünlü, İsmail Sarıkaya’nın hem GSYİAD başkanlığından hem de kulüp üyeliğinden istifa etmesi gerektiğini söyledi…

İşte Metin Ünlü’nün İsmail Sarıkaya hakkındaki açıklamaları…

“İftar yemeğinde Galatasaray başkanlık makamı için böylesine sözler ifade etmek bırakın Galatasaray'a mensup bir kişiyi hiç kimsenin haddine değildir. Ali Sami Yen Bey'den Ünal Aysal’a kadar o makamı, o makamı işgal etmiş ve Türk sporuna hizmet etmiş bütün başkanlar bu görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Sayın İsmail Sarıkaya'nın Türkiye’nin böylesine önemli bir makama karşı sarf ettiği sözleri hiç kimse kabul edemez. Sayın Sarıkaya, göreve geldiğinden bu yana GSYİAD’ı küçültmüş, üyelerin ve geçmiş dönemlerde görev yapanları dernekten uzaklaştırmak için her şey yapmış ve gerek Galatasaray'a gerek de GSYİAD’a hizmet edenleri şu an itibariyle dernekten yaptığı uygulamalarla kopardı. Kısacası sayın Sarıkaya, en yüksek noktada aldığı marka değeri tepede olan GSYİAD’ı dibe vurdurmuş tabir-i caizse duvara toslatmış vaziyettedir. Çok değerli Galatasaraylılar, Sarıkaya'nın uygulamaları nedeniyle dernekten uzaklaşmış durumdalar. Artık bıçak kemiğe dayandı, son yaptığı bu çirkin çıkışla da bardağı taşırdı. Galatasaray başkanlık makamına hiç kimse bu şekilde konuşamaz. O nedenle de İsmail Sarıkaya’nın hiç vakit kaybetmeden tüm yönetimi ve kurullarıyla beraber derhal istifa etmesi gerekir. Galatasaray’ın çağrısına uyarak özür borcunu da yerine getirmelidir. Bu bağlamda sadece özür değil hem GSYİAD’dan hem de kulüpten derhal ve acilen istifa etmek zorundadır. GSYİAD’ın eski başkanları Mesut Gümüştaş, Teoman Kadıoğlu da benimle aynı görüşteler. Onlar da İsmail Sarıkaya’nın çalışmaları nedeniyle zamanla GSYİAD’dan uzaklaştırıldılar.”

"ÜNAL AYSAL'I KIRMAK İSTEMEZDİK"

1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği (GSYİAD) Başkanı İsmail Sarıkaya, verdikleri iftara katılmaması nedeniyle Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal için kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını belirterek, konunun büyütüldüğüne inandığını söyledi.

Sarıkaya, iftar yemeğinde kullandığı, “Ünal Aysal'dan bir talebimiz ve beklentimiz var. 'Geliyorum' dediği zaman gelmesini, 'bir işi yapıyorum' dediğinde de yapmasını beklemekteyiz” ifadelerini ve sonrasında sarı-kırmızılı kulübün kendisini kınamasını, AA muhabirine değerlendirdi.

1905 GSYİAD yönetimi olarak konuyla ilgili bugün bir toplantı yapacaklarının altını çizen İsmail Sarıkaya, “Olayı bu kadar büyütmek maksatlı. Arkadaşlarımızla değerlendireceğiz. Bazen sürçülisan olabilir. Zaten oruçluyduk da orada. Sadece başkanımızın gelmemesine kırıldığımızı ifade etmeye çalıştık. Başkanımız Ünal Aysal'ı kırmak istemezdik. Bu niyetle yapılmış bir açıklama değildi” diye konuştu.

Derneklerinin Galatasaray'a hizmet için kurulduğunu ve bu amaçta da yoğun bir şekilde çalıştığını dile getiren Sarıkaya, “Biz başkanımıza saygılıyız. Galatasaray için çalışan, camianın içinde olan bir derneğiz. Yaptığım konuşmanın bir saygısızlık olarak addedilmesi bizi de üzdü” dedi.

“Olayın buraya taşınmasını istemezdik”

İsmail Sarıkaya, 1905 GSYİAD ile Galatasaray Kulübü arasında yaşanan olaydan dolayı duydukları rahatsızlığa da değinerek, şunları söyledi:

“Gelinen noktadan üzgünüz ve kırgınız. Ama bizim Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'a sevgimiz devam etmekte. Kendisini her zaman destekliyoruz. Zaten biz Galatasaray için varız, bir şeylere engel olmak için değil. Böyle bir şeyden dolayı başkanımızı kırdıysak, üzgünüz. Olayın buraya taşınmasını istemezdik."


Bunları da Beğenebilirsiniz