« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İsmail Akçay Yarı Maratonu koşuldu

Balıkesir'de bugün koşulan Uluslararası İsmail Akçay Yarı Maratonu'nda erkeklerde Etiyopyalı Demie Biruk Getachew, kadınlarda Mehtap Sızmaz birinci oldu.

HABER: Hilmi DUYAR - Kamera: Coşkun YAMAN / BALIKESİR DHA
SON GÜNCELLEME
Türkiye'nin efsane maratoncularından, Meksika Olimpiyatları 4'üncüsü İsmail Akçay adına düzenlenen 21 kilometrelik yarışa değişik yaş gruplarından 190 atlet katıldı. Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 2012 Londra Olimpiyatları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin, Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt, ünlü atletlerden Halil Akkaş da yarışlar için Balıkesir'e gelerek İsmail Akçay'ı yalnız bırakmadı.

Atatürk Stadı önünden Vali Yardımcısı Nusret Şahin'in startı ile başlayan yarışta atletler Çevre Yolu güzergahını dolaşarak 21 kilometrelik etabı koştu. Erkeklerde Etiyopyalı Demie Biruk Getachew ile Türkiye'den Hasan Pak yarışı baştan sona önde götürdü. Büyük çekişme sonrası Etiyopyalı atlet 1.06.33'lük derecesiyle varış noktasına ulaşan ilk atlet oldu. Hasan Pak 1.06.43'le ikinci, Serkan Kaya 1.07.58 ile üçüncü sırayı aldı.

Kadınlarda ise Mehtap Sızmaz 1.19.54'lük derecesiyle ipi birinci sırada göğüslerken, Londra Olimpiyatları'nda maratonda ülkemizi temsil eden Bahar Doğan 1.23.48 ile ikinci, Süheyla Adıyaman 1.24.07 ile üçüncü oldu. "Bu birinciliğimi tüm şehit ailelerine hediye ediyorum" diyen Sızmaz, federasyon yetkililerine de sitem etti. Mehtap Sızmaz, "Türkiye'nin en iyi ikinci derecesi bana aitti, ancak dışarıda bırakıldım. Olimpiyatlara götürülmedim. Buna tepki için Balıkesir'e sadece kazanmak için geldim. Çok rahat bir yarıştan sonra da birinci oldum" şeklinde konuştu. Yarışta birinciye 3 bin, ikinciye 2 bin 500, üçüncüye 2 bin lira para ödülü verildi.

Balıkesir'de halen atletizm il temsilciliği görevini sürdüren 70 yaşındaki İsmail Akçay, "Eski öğrencim Federasyon Başkanımız Mehmet Terzi ile birlikte Aslı, Nevin ve Halil'in bir çok daveti geri çevirip, adıma düzenlenen yarışmaya gelmesi beni hem onurlandırdı hem de çok mutlu etti. Onlara ne kadar çok teşekkür etsem azdır" dedi. Olimpiyat şampiyonu Aslı Çakır ise, "Biz de burada olmaktan çok mutluyuz. İsmail Ağabey atletizme destek veriyor, yeni atletler maratoncular yetişmesine öncülük ediyor. Her zaman onun yanında olacağız" diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz