ANKARA HABERLERİ

İşler durma noktasına geldi, ATO alarm verdi

Hürriyet Haber
21.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 20.10.2007 - 21:11

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Maliye Bakanlığı’nın esnafın hesaplarını bloke etme uygulamasının Başkent esnafını yoğun olarak etkilediğini belirterek, "Ulus’ta Bahçelievler 7. Cadde’de, Kızılay’da, Tunalı’da, Ostim ve Siteler’de işler durma noktasına geldi" dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Maliye Bakanlığı’nın bayramdan sonra Türkiye genelinde 130 bin esnafın hesaplarına bloke koyması yüzünden Ankara esnafının dükkanlarına kilit vurma noktasına geldiğini söyledi. Hesaplarına bloke konulan esnafın, paralarını kullanamamaları yüzünden çeklerini senetlerini ödeyemediğine dikkat çeken Aygün, "Esnafın sicili bozuluyor, kara listeye düşüyor, Ulus’ta Bahçelievler 7. Caddede, Kızılay’da, Tunalı’da, Ostim ve Siteler’de işler durma noktasına geldi" dedi. Ödenmeyen çekler yüzünden, esnaflardan alacaklı olan tüccarlarında bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini dile getiren Aygün, "Maliye bir dominoyu devirdi, piyasadaki bütün dominolar birbiri ardına yıkılıyor" şeklinde konuştu. Aygün şunları söyledi:

BÖYLE UYGULAMA OLUR MU?: "Dün bir ayakkabı üreticisi aradı. Mal verdiği mağazalar çeklerini ödeyemeyeceklerini bildirmişler. Çekin arkası yazılmasın diye rica etmişler. Ancak çek dericiye ciro edilmiş. Dericiyi aramışlar, derici de boyacıya ciro etmiş. Yarım gün çekin peşine düşmüşler ancak çeki bulmak mümkün olmamış. Sonuçta çekin arkası yazılmış. Diğer bir örnek, üç tane şirketi olan bir tüccarın sadece bir şirketinin vergi borcu yüzünden üç şirketin de hesapları bloke edilmiş. Şimdi bu arkadaşımız nasıl iş yapacak? Vergi Dairesi ile anlaşarak vergi borcunu taksitle ödeyen mükelleflerin hesaplarına bile bloke koydular. Böyle uygulama olur mu? Vergi ödememe eğilimi elbette onaylanacak bir durum değil. Elbette kazanan esnaf vergisini de ödeyecek. Buna kimsenin söz söyleyecek lafı olmaz. Ancak bundan daha kötüsü, IMF emrediyor, paralarını ne pahasına olursa olsun tahsil et diyor, Maliye akla gelmedik yöntemlere başvuruyor. IMF’ ye verilen rakamlar tutacak diye, esnafın bayramı bile zehir ediliyor. Şimdi hesaplarına bloke konulan esnafların elleri kolları bağlandı. Bayramdan sonraya verdikleri çeklerin arkası yazılmaya başlandı. Senetleri protesto oluyor, mal bedellerini ödenemiyor." Esnafın borçlarını ödememe eğiliminden değil, durgun geçen yaz sezonu nedeniyle vergi borçlarını ödeyemediğini kaydeden Aygün, iyiniyetli mükellefler gözetilmeksizin topyekün bir uygulamaya gidilmesinin şık olmadığını söyledi.

Dış Ticaret’te slogan ’Hedef500’

DIŞ
Ticaret Haftası bu yıl, 31 Ekim- 6 Kasım 2007 tarihleri arasında kutlanacak. Dış Ticaret Haftasının bu yılki teması ise "Hedef500" olarak belirlendi. 10. Dış Ticaret Haftası, 31 Ekim 2007 tarihinde Ankara Swiss Otel’de düzenlenecek törenle başlayacak. Buradaki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in katılması bekleniyor.

Hafta boyunca, "Hedef500" sloganından yola çıkarak, her geçen gün gelişen dış ticarete ve Cumhuriyetin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine dikkat çekilecek. Hafta kapsamında modacı Hakan Yıldırım’ın "Bi(R) Sefer Sonu" isimli kreasyonu da bir defile ile tanıtılacak.

Maliye Başkent’in esnafını kilitledi

Ödenmeyen çekler yüzünden, esnaflardan alacaklı olan tüccarlarında bu uygulamadan olumsuz etkilendiğini dile getiren Aygün, "Maliye bir dominoyu devirdi, piyasadaki bütün dominolar birbiri ardına yıkılıyor" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İşler durma noktasına geldi, ATO alarm verdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı