İşlem hacmi zirveye yaklaşıldığı uyarısı veriyor

Hürriyet Haber
19.11.2001 - 18:06 | Son Güncelleme:

Endeks rekor işlem adedi ile 12 bin puanı geçti. Aşırı alımdaki göstergeler ve yüksek hacim zirve görüntüsü veriyor. Çıkışla başlayacak açılışın ardından kar satışları gelebilir.

Bileşik endeks 1 katrilyonu aşan işlem hacmiyle 12 bin puanı zorlanmadan geçtikten sona haftanın ilk gününü yüzde 7.85 primle 12 bin 263 puandan kapattı. Aşırı alım bölgesinde bulunan teknik göstergeler ve işlem hacminin bu seviyeye yükselmesi tipik zirve görüntüsü veriyor. Yani işlem hacminin yüksek olması hisselerin el değiştirmeye başladığını gösteriyor.

Hisselerin yeni sahiplerinin gücü, endeksin orta vadede bundan sonraki trendini belirleyecek. Ancak bu el değiştirmeyle oluşan zirveden geriye doğru bir düzeltme yapılması gerekiyor. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde ve güç kaybetmeye başlaması da bunu teyit ediyor.

Ancak kapanışın gün içi zirveden yapılması nedeniyle borsa salı gününe de yükselişle Son kapanışı ile 12 bin 196Dda bulunan 500 günlük basit hareketli ortalamasının da üstüne çıkan endeksin salı günü için seans içindeki ilk direnç noktası 12 bin 501 puanda. Bu noktanın geçilmesi durumunda 12 bin 738'deki ikinci direnç denenebilir.

Endeksin muhtemel yükselişinin ardından gelecek kar satışlarındaki destek noktaları ise 11 bin 450'de bulunan kanal desteği, 11 bin 334'teki kısa vadeli yükseliş trendi ve 10 bin 484'teki diğer kanal desteği.


Endeksin teknik göstergeleri ise şöyle; stochastic aşırı alım bölgesinde, Aroon up alıcıların güçlü olduğuna işaret ederken, Aroon down satıcıların da güçlenmeye başladığını yani çıkış trendinin gücünün zayıfladığını gösteriyor. Yükselişini sürdüren CCI göstergesi zirveye yaklaşmış olması nedeniyle uyarı veriyor, RSI aşırı alım bölgesinde.(tradecnet.com)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı